Wszechstronne zastosowanie poliestrów

Wszechstronne zastosowanie poliestrów
Poliestry znane są z wszechstronnego zastosowania. Grupa tych tworzyw znalazła w ostatnich latach wzięcie w wielu sferach druku na opakowaniach, akcesoriach reklamowych i nośnikach danych.

Warto wiedzieć już na wstępie, że w stosunku do najczęściej używanych substratów z PVC i polipropylenu poliestry zwracają uwagę wieloma modyfikacjami, pozwalającymi na najprzeróżniejsze zastosowania w produkcji poligraficznej i opakowań. Są one nawet substratem dla farb elektrycznie przewodzących.

Najbardziej znanym i najbardziej wszechstronnym poliestrem jest PET. Częściowo krystaliczne cząsteczki PET (CPET) posiadają strukturę liniową bez bocznych sieciowań i idealnie nadają się do produkcji niegniotących się, wytrzymałych na rozrywanie i odpornych na warunki atmosferyczne tkanin, ale również naciągów do rakiet tenisowych.

Wszechstronne zastosowanie poliestrów

Z bezbarwnego, czysto przezroczystego i amorficznego PET (APET) wykonane są folie o grubości od 1 mikrona. Z APET produkowane są również pojemniki wykonywane metodą wtrysku lub rozdmuchiwania, np. butelki zwrotne do napojów. Jednakże coraz częściej PET jest zastępowany naftalenem polietylenu (PEN).

Duża wytrzymałość na rozrywanie oraz nieprzepuszczalność dla ciepła, gazów i wody przy niewielkiej grubości czynią z folii APET idealną warstwę barierową w foliach wielowarstwowych przeznaczonych do produkcji zapachoszczelnych torebek do żywności i pozwalają się bez problemu zadrukować metodą fleksodruku. Dwuosiowo zorientowane powłoki z APET stanowią nawet warstwy izolacyjne dla kombinezonów dla astronautów. Arkusze z folii APET, ewentualnie ze stroną wierzchnią i spodnią o zróżnicowanym połysku, bardzo dobrze nadają się do druku laserowego i cyfrowego atramentowego, np. na folie projekcyjne i reklamy w punktach sprzedaży. Coraz częściej używane są również w druku offsetowym UV.

APET, a jeszcze lepiej PET koekstrudowany glikolem PETG stanowi bazę dla folii lentikularnych. Na wierzchniej stronie posiadają wąski pasek soczewkowy, na spodniej następuje bardzo precyzyjny zadruk w offsecie arkuszowym farbami bezwodnymi. Drukowanie zarówno na gładkich foliach PET jak też foliach lenitkularnych zdobyło niemały udział w rynku. W przeżywającej prawdziwy boom produkcji kart bankowych i kart klientów APET służy jako folia do laminowania.

PETG jest wykorzystywany do produkcji kurczliwych etykiet zwijanych. Poprzecznie lub wzdłuż niezorientowany PETG zapewnia pełną otoczkę dla pojemników o dowolnych kształtach, takich jak główki butelek do wina czy słoiki do konserw z foliowymi etykietami, zadrukowywanych na spodniej stronie metodą fleksodruku. Podobnie jak PVC i polipropylen również APET i folie wielowarstwowe z APET i polietylenu są wykorzystywane do produkcji pojemników metodą ciągnienia głębokiego. W wyniku koekstruzji PETG–APET–PETG powstaje GAG-PET, tworzące blistry opakowań wyciskanych, np. listki tabletek, ale także wykorzystywane do produkcji drobnych przedmiotów.

Opakowanie blistrowe jest wówczas zamykane zadrukowanym kartonem, a przednia strona jest uszlachetniana termozgrzewalnym lakierem blistrowym. Drogą koekstrudowania APET z zawierającym kwas izoftalowy PET (PE TIP) wytwarzane są folie zgrzewalne, najczęściej sklejane w metalizujące materiały wielowarstwowe przeznaczone np. do produkcji zapachoszczelnych opakowań do kawy.fiutek fiutek
*.254.124.205

Wysłany: 2013-01-14 16:03:58

spoko