Wtryskarki Vitesse firmy Ferromatik Milacron

Wtryskarki Vitesse firmy Ferromatik Milacron
Firma Ferromatik Milacron wprowadziła na rynek maszynowy wtryskarki nowej generacji o nazwie Vitesse.

Nowy produkt stworzony został przy zastosowaniu najnowszych technologii i przeznaczony jest do masowej produkcji detali, a w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych. Podczas ostatnich targów K w Niemczech maszyna ta produkowała nakrętki do napojów w ilości 2,4 mln sztuk dziennie. Najwyższa dostępna prędkość osiągnięta została m.in. dzięki zastosowaniu hybrydowej konstrukcji.

Parametr czasu suchego cyklu dla wtryskarki Vitesse 300 to 1,3 sek, co jest wynikiem bardzo dobrym. Jest to wynik o 35 proc. lepszy porównując z analogiczną w pełni hydrauliczną wtryskarką tej samej firmy. To ważny parametr, bo przecież doskonale wiadomo, że jeżeli maszyna pracuje 35 proc. szybciej, to jest w stanie zarobić odpowiednio więcej. Przy zwiększaniu szybkości oraz stabilności konstrukcji pamiętano też o rosnących cenach energii elektrycznej, co jest obecnie główną zmora przetwórców tworzyw sztucznych. Aby sprostać surowym normom i zmniejszyć zużycie energii wtryskarki Vitesse wyposażone są w standardowe rozwiązanie dla tej serii, czyli tzw. Pakiet GreenLine. Odgrywa on dużą rolę szczególnie przy cienkościennych detalach produkowanych na formach wielogniazdowych, co jest typowym zastosowaniem maszyny Vitesse.

Wtryskarki Vitesse firmy Ferromatik Milacron


Przy takich pracach koszty zużycia energii odgrywają jednak znaczącą rolę. By zoptymalizować pobór energii Pakiet GreenLine wyróżnia się inteligentnym softwarem zarządzającym pracą akumulatorów hydraulicznych, pompą hydrauliczną napędzaną wysokowydajnym i oszczędnym silnikiem elektrycznym oraz kontrolą zużycia energii elektrycznej na panelu sterowniczym i możliwością tworzenia raportów zużycia energii, a także automatycznym zaliczaniem zużycia energii do klasy A, B lub C.

To co jeszcze cechuje wtryskarki Ferromatik Milacron to fakt, że posiadają one charakterystyczne podzespoły wpływające na czas cyklu, precyzję i pobór energii elektrycznej. Nowa konstrukcja trzypłytowa umożliwia uzyskanie lepszej ochrony ciężkich form. Za osiąganie większych szybkości pracy odpowiada innowacyjny w stosunku do poprzedniczek układ hydrauliczny. Wszystkie ruchy równoległe odbywają się dzięki zastosowaniu akumulatorów hydraulicznych. Z kolei elektryczna plastyfikacja oparta na serwomotorach pozwala zaoszczędzić do 30 proc. wspominanej już energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnym hydromotorem. Szybkość wtrysku w omawianych wtryskarkach dochodzi do pułapu 2850cm3 na sekundę.

Za sterowanie we wtryskarkach Vitesse odpowiada w pełni ergonomiczny system Mosaic oparty na graficznym panelu dotykowym. Zapisywanie danych form, ustawień wtryskarki odbywa się natomiast na pamięci Flash-USB lub na wbudowanym dysku twardym.

Czytaj więcej: Wtryskarki 450