Wybarwienie wyprasek w przetwórstwie tworzywa

Wybarwienie wyprasek w przetwórstwie… Wybarwienie wyprasek to popularny problem pojawiający się w ramach przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Ślimaki mieszające stosuje się nie tylko w przetwórstwie poliolefin, np. w produkcji opakowań. Specjalne układy uplastyczniające znalazły również zastosowanie w produkcji detali technicznych. Przykładem może być wtryskiwanie zderzaków samochodowych. Dzięki wyższej jakości uplastyczniania, polepszeniu wybarwienia uzyskuje się wymierne korzyści ekonomiczne. Niekiedy jednak trzeba sobie umieć radzić z problemami.

Przy produkcji wyprasek, co do których stawiane są wymagania jakościowe w odniesieniu do ich powierzchni, często powstającym problemem staje się bowiem uzyskanie równomiernego wybarwienia. Problemy usuwany jest jednak poprzez wydłużenia cyklu wtryskiwania lub dodanie większych ilości barwnika. To niestety w istotny sposób zwiększa koszty prowadzonej produkcji.

Ślimaki mieszające pozwalają jednak na pewną poprawę efektu wybarwienia przy ograniczeniu ilości stosowanego barwnika oraz przy obniżeniu ciśnienia uplastyczniania, a także skróceniu czasu dozowania. Co więcej, dzięki ślimakom o specjalnej konstrukcji można w znaczący sposób zredukować koszty produkcji przy jednoczesnym podniesieniu jej jakości.

Innym czynnikiem przemawiającym za zastosowaniem ślimaków mieszających jest zmniejszenie problemów związanych ze zmianą przetwarzanych tworzyw.

Często zmiana koloru produkowanego detalu związana jest z koniecznością przetryskiwania układów uplastyczniających przy pomocy specjalnych środków czyszczących. Ślimaki mieszające są tak projektowane, by uniemożliwić zaleganie tworzywa. Ich konstrukcja umożliwia szybkie i pozbawione strat przejście na nowy rodzaj tworzywa.

Wykorzystano materiał firmy Battenfeld.

Czytaj więcej:
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna