Drukuj

Wybuch wodoru w ZAK-u

Wybuch wodoru w ZAK-u
W środę na wydziale amoniaku zakładów Grupy Azoty ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu doszło do niewielkiego rozszczelnienia i wybuchu wodoru. Wskutek awarii ucierpiało osiem osób, z których dwie przewieziono do szpitala, pozostałe zaś opatrzono na miejscu. Źródłem obrażeń były odłamki szkła pochodzące z szyb, które po wybuchu wypadły z okien.

W akcji ratowniczej wzięło udział 13 pojazdów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Działania PSP zostały zakończone po godz. 16.

Jak poinformowali po południu przedstawiciele Grupy Azoty, sytuacja została opanowana, a teren - zabezpieczony i monitorowany zgodnie z procedurami. Nie występuje żadne zagrożenie dla mieszkańców, do pracy zaś przystąpiły ekipy remontowe.

W chwili obecnej nie są znane dokładne przyczyny wybuchu. Zdaniem strażaków, prawdopodobnie doszło do pęknięcia rury instalacji, czego natychmiastowym skutkiem jest wybuch wodoru.


brak
Biznes Start

Grupa Azoty ZAK SA

Aktualizacja!

Oferujemy: plastyfikatory do tworzyw sztucznych, szczególnie PCW oraz surowce do ich wyrobu, alkohole OXO i bezwodnik ftalowy