Wyłączność PCC na 80% akcji ZAT S.A.

Wyłączność PCC na 80% akcji… W poniedziałek, 30 stycznia rozpoczął się kolejny etap procesu prywatyzacji Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach S.A. (ZAT S.A) – negocjacje z inwestorem wybranym na zasadach wyłączności. Decyzją Zarządu Nafty Polskiej inwestorem wyłonionym do wyłącznych negocjacji w sprawie zbycia 80% akcji ZAT S.A. jest Petro Carbo Chem AG (PCC AG).

Etap ten rozpocznie szczegółowe badanie ZAT S.A. przez ekspertów PCC AG Obsługę Data Room (pokoju danych) zapewniają pracownicy ZAT S.A. W badaniu uczestniczą również przedstawiciele Nafty Polskiej S.A. Dziś do Tarnowa przyjechało kilkanaście osób. W sumie inwestora reprezentować będzie 76 specjalistów. Data Room (pokój danych) zaaranżowano w Domu Chemika, gdzie analizowana jest dokumentacja dotycząca funkcjonowania Zakładów, zadawane pytania i udzielane odpowiedzi, głównie w formie pisemnej. Zapytania dotyczą kwestii prawnych, podatkowych, finansowych, rozwojowych i ekologicznych.

Zgodnie z harmonogramem, badanie zakończy się 10 lutego. W okresie wyłączności, równolegle będą prowadzone negocjacje pakietu socjalnego (inwestor-związki zawodowe) oraz rozmowy w sprawie ostatecznej umowy prywatyzacyjnej (inwestor-Nafta Polska).

PCC AG otrzymało wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie nabycia 80% akcji ZAT S.A. do 10 marca br. Podpisanie umowy i finał prywatyzacji zapowiadany jest na połowę roku.

Dorota Skrzyniarz,
Kierownik Biura PR ZAT SA

Komentarz
Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Ryszarda Ścigały:

Zakłady są przygotowane do szczegółowego badania, a etap ten powinien przebiec sprawnie, gdyż odpowiedzi udzielają osoby merytoryczne. Dokładamy w tym względzie najwyższej staranności. Inwestor zapewne będzie oczekiwał odpowiedzi na te pytania związane z funkcjonowaniem Firmy, które na etapie pierwszego badania (wrzesień 2005r.) objęliśmy tajemnicą przedsiębiorstwa lub odmówiliśmy odpowiedzi uważając, że są elementami budowania naszych przewag konkurencyjnych i nie powinny być, na tym etapie zaawansowania procesu prywatyzacji, ujawniane. Tych pytań może być nawet kilkaset. Każde pytanie składane jest pisemnie i pisemnie udzielana jest odpowiedź.

Proces prywatyzacji wkracza w decydujący etap. Uprawnieni pracownicy ZAT S.A. nabywają akcje i w ten sposób już ponad 700 osób stało się współwłaścicielami Zakładów. Z kolei sprzedaż inwestorowi pakietu większościowego wchodzi w okres wyłącznych negocjacji. Istotna będzie tu cena za Firmę - o co zadba zapewne Nafta Polska, choć zawsze podkreślam, że dla nas - tu w Tarnowie najważniejszy jest pakiet inwestycji gwarantowanych i określenie ścieżek rozwoju dających również stabilne zatrudnienie. Mam nadzieję, że o dobry pakiet socjalny dla pracowników zadbają wspólnie zakładowe organizacje związkowe podczas negocjacji z inwestorem.

Inwestor - PCC zna naszą Firmę. W 2002 roku odstąpił od prywatyzacji wróżąc nam rychłą upadłość. Przez cały czas jest naszym biznesowym partnerem. A dziś - kondycja Firmy sprzyjają finalizowaniu prywatyzacji, PCC potwierdza zainteresowanie kupnem ZAT S.A., akceptuje nasze plany rozwojowe i otrzymując wyłączność do negocjacji musiała zapewne zaoferować najwyższą cenę za pakiet 80% akcji.

Czytaj więcej: