Wynajem floty opakowań receptą na zablokowane CapEXy

Wynajem floty opakowań receptą…

Długoterminowy wynajem opakowań logistycznych może być rozwiązaniem dla firm ceniących sobie elastyczność finansowania. Sprawdźmy, jakie jeszcze atuty ma terminowe udostępnienie pojemników logistycznych i gdzie warto skorzystać z takiej usługi.

Czym jest wynajem floty pojemników?

Pod tym pojęciem rozumiemy udostępnienie Klientowi pojemników na ustalony okres, przy czym mowa tu o wynajmie nie pojedynczych sztuk, ale całego pakietu opakowań w długim przedziale czasu (3 lata i więcej). Innymi słowy, dzięki wynajęciu pojemników firma może zrealizować dany projekt biznesowy (np. czteroletni kontrakt na dostarczanie podzespołów do fabryki samochodowej), bez konieczności sporych wydatków inwestycyjnych nieodłącznych w przypadku kupna kontenerów. Część Klientów kojarzy wynajem z usługą krótkoterminową lub ograniczoną do niewielkiego wolumenu. Jak się okazuje, wynajem floty pojemników może działać także na dużą skalę i długoterminowo, dając firmie wymierne korzyści. Zanim do nich przejdziemy, sprawdźmy, kto oferuje usługę tego typu.

Schoeller Allibert - logistyka szyta na miarę potrzeb XXI wieku

Nieprzewidywalność jest na stałe wpisana w biznesowe realia, o czym możemy się przekonywać chociażby podczas kolejnych etapów pandemii. COVID-19 pokrzyżował wiele sprawnie działających przez lata łańcuchów dostaw. Na rynkach, na których jedyną stałą jest brak stałych, mogą wyróżnić się tylko najlepsi. Z pewnością do tego grona należy Schoeller Allibert. Firma jest jednym globalnych liderów w produkcji opakowań zwrotnych z tworzyw sztucznych. Firma zdaje sobie sprawę, że utrzymanie statusu ważnego gracza w sektorze logistycznym wymaga innowacyjności nie tylko w kwestii projektowania i produkcji, ale także w temacie usług. Efektem tego podejścia jest wprowadzenie do oferty Schoeller Allibert opcji wynajmu floty opakowań.

rental4

Dla kogo usługa wynajmu?

Schoeller Allibert wskazuje osiem sektorów gospodarki jako głównych beneficjentów usług i produktów sygnowanych logo w kształcie charakterystycznego rombu. Chodzi o rolnictwo, przemysł, przetwórstwo żywności, automotive, retail i e-commerce oraz branże: kosmetyczną, chemiczną i producentów napojów. Z usługi może skorzystać tak naprawdę każda firma, niezależnie od zakresu działalności, której wynajem kalkuluje się bardziej niż zakup. Schoeller Allibert udostępnia czasowo Klientom większość swoich flagowych produktów z katalogu, w tym także składane skrzyniopalety, pojemniki IBC oraz palety z tworzyw sztucznych.

Gdy nie wiadomo, o co chodzi…, czyli No CapEX - No problem!

Pierwszoplanową zaletą usługi wynajmu jest kontrolowanie płynności finansowej i rozłożenie kosztów w czasie. Zakup floty pojemników to spora inwestycja, która powinna być ujęta w rocznym planie wydatków inwestycyjnych. Jeśli jakaś pozycja nie znalazła się w CapEXie, nie będzie mogła zostać zrealizowana. Opłaty za wynajem pojemników są rozłożone w czasie, co sprawia, że nie wpadają do sztywnej kategorii wydatków inwestycyjnych. Raty za usługę zalicza się do wydatków operacyjnych - OpEX, które są bardziej elastyczne niż pieniądze przeznaczone na inwestycje. Dlatego, jeśli w trakcie roku firma stanie przed szansą wykonania nieplanowanego zlecenia, do którego będzie potrzebowała floty pojemników, nie będzie mogła zrealizować ich zakupu z zamrożonych środków CapEX. Może natomiast zdecydować się na wynajem i finansowanie ratalne z budżetu operacyjnego. Zakup pojemników oznacza zablokowanie w budżecie dużej puli pieniędzy (co ma ujemny wpływ na CashFlow przedsiębiorstwa) lub konieczność znalezienia zewnętrznego finansowania (np. kredytu bankowego), co z kolei przekłada się na dodatkowe koszty za udostępnienie kapitału.

rental5

Opisywana usługa ma także inne zalety finansowe. Wynajem pojemników z tworzywa sztucznego jest alternatywą dla kupowania kartonów czy palet drewnianych, których cykl życia jest zdecydowanie krótszy. Wiąże się to z koniecznością regularnych zakupów, których ceny są zmienne i zależą m.in. od wahań cen surowców. A te ostatnio regularnie drożeją. W przypadku wynajmu mamy do czynienia ze stałymi opłatami. Korzystanie z jednorazowych opakowań wiąże się także z dodatkowymi tantiemami środowiskowymi - przy wynajmie opłaty pozostają po stronie Schoeller Allibert. Dodajmy, że firma decydująca się na wynajem nie księguje na stanie nowych środków trwałych, bo formalnie nie staje się ich właścicielem.

rental6

Korzyści nie tylko w portfelu

Benefity z wynajmu floty opakowań nie kończą się na zaletach finansowych i księgowych. Klient nie przejmuje się potencjalnymi awariami pojemników, bo Schoeller Allibert zapewnia serwis swoich produktów w trakcie obowiązywania umowy. Najemca nie musi się także martwić o przestrzeń do składowania nieaktywnych pojemników – te po zakończeniu projektu i wygaśnięciu kontraktu trafiają z powrotem do właściciela. Wracające pojemniki Schoeller Allibert poddaje dokładnej inspekcji, ewentualnej naprawie i czyszczeniu, po czym produkty wracają do obiegu. Na ponownym wykorzystaniu opakowań korzystają nie tylko ludzie, ale także natura. Wynajem pojemników z tworzyw sztucznych generuje mniejszy ślad węglowy i mniej odpadów niż w przypadku korzystania z modeli jednorazowych.


rental1


Lepsza kontrola floty dzięki SmartLink

Wynajem pojemników daje także możliwość redukcji ryzyka związanego z wejściem w projekt, który w trakcie trwania okaże się nierentowny. Wtedy inwestycja w zakup pojemników może być naprawdę kosztowna, a środki uzyskane z ich sprzedaży mogą pokryć jedynie część strat. Wynajem zapewnia większą elastyczność. W tym przypadku Klient może ocenić po pierwszym etapie projektu, czy chce dalej go realizować i czy posiadane środki pozwalają na osiągnięcie zadowalających zysków. Na redukcję ryzyka ma wpływ również technologia SmartLink, pozwalająca śledzić obieg pojemników. Ta dodatkowa opcja dostępna w ofercie Schoeller Allibert zapewnia lepszą kontrolę i optymalizację łańcucha dostaw. Monitoring pojemników odbywa się za pomocą tagów RFiD oraz specjalnej aplikacji do śledzenia floty.

Kontakt:
Rafał Dzięcioł
+48 603 100 198  
Rafal.Dzieciol@schoellerallibert.com
https://www.schoellerallibert.com/pl/rent/

brak
 

Producent opakowań, palety plastikowe, skrzyniopalety plastikowe, opakowania plastikowe, skrzynie z tworzyw sztucznych, pojemniki plastikowe

Polska

Reportaże

Forum