Wyroby z PCW. Wykładziny i włókniny z Lentexu

Wykładziny, tkaniny techniczne, puch silikonowy, włókniny o szerokim spektrum zastosowań są obszarami działań Grupy Lentex. Ten jeden z największych producent wykładzin PCW w Europie Środkowej zdominował w Polsce także rynek włóknin. Eksport na rynki wschodnie, do Unii Europejskiej czy USA stanowi 37% sprzedaży. Grupę tworzą Lentex S.A. w Lublińcu z oddziałami w Jarocinie i Nidzicy oraz Tkaniny Techniczne S.A. z Pabianic.

-Początkiem blisko stuletniej historii firmy było powstanie przędzalni Union Textile S.A. Po wojnie produkcję Zakładów Lniarskich zdominował trend ekonomicznej gospodarki surowcem, wyznaczając drogę poszukiwań rozwiązań innowacyjnych - mówi Piotr Gawryś, prezes zarządu Lentex S.A.

Z odpadów powstawały wypraski obuwnicze, odzieżowe włókniny klejone i oparto na nich produkcję wykładzin PCW. Wraz z rozwojem firma zastąpiła len tworzywami syntetycznymi, znajdując nowe zastosowania włóknin w przemyśle. Dzięki różnorodnemu wykończeniu, np. przeszywaniu, lateksowaniu, termozgrzewaniu czy laminowaniu włókniny płaskie pełnią różne funkcje w produkcji materiałów opatrunkowych i kosmetycznych, obuwia lub odzieży, także jednorazowej. Do pikowania, ocieplania czy wyścielania mebli tapicerowanych wykorzystuje się włókniny puszyste. Mechanicznie igłowane techniteksy niezbędne są przy produkcji tapicerki samochodowej, półek i wygłuszeń, ale także na wkładki do obuwia, jako przekładki do sprężyn w meblach i oczywiście przy konstruowaniu gorsetów czy wkładów barkowych. Puchem silikonowym Lentex Ball wypełnia się pościel antyalergiczną i śpiwory. Technologia geohydroleksów służy wzmacnianiu podłoża w budowie obiektów wodnych i lądowych. Dla budownictwa powstają również tkaniny techniczne, takie jak siatki z włókna szklanego, nośniki do tapet winylowych czy akcesoria niezbędne w systemach suchych tynków.

- Szukając nowatorskich rozwiązań rozpoczęliśmy także wytwarzanie hydronin o dużej chłonności, wyglądzie zbliżonym do tkanin i wysokich parametrach mechanicznych i estetycznych, stosowanych m.in. w artykułach medycznych, higieniczno- kosmetycznych i związanych z utrzymaniem czystości - wspomina prezes Gawryś.

Spółka opracowała również liczne rozwiązania wspomagające ochronę środowiska naturalnego, wprowadzając technologie produkcji materiałów do hydroizolacji składowisk odpadów, zabezpieczania drenaży a także włóknin sorpcyjnych i filtracyjnych. Wytwarzane są agrowłókniny umożliwiające produkcję zdrowej żywności metodami niekonwencjonalnymi oraz biolentex do rekultywacji hałd i zazieleniania nasypów.