Wyróżnienie Plastpolu dla firmy Kamado za nowoczesny spektrofotometr

Wyróżnienie Plastpolu dla…
Firma Kamado otrzymała wyróżnienie Targów Plastpol za spektrofotometr MA98 do oceny barwnych efektów powierzchniowych. Zdaniem producenta, jeśli przedstawimy sobie spektrofotometr jako namiastkę ludzkiego oka, to MA98 w połączeniu z technologią w której pracuje, jest wręcz mózgiem ludzkim oceniającym całą skalę złożonych danych.

Urządzenie X-Rite, które jest przedstawicielem na polskim rynku amerykańskiej firmy X-Rite, to serce ultranowoczesnej technologii XDNA, będącej przełomem w zakresie pomiarów powłok efektowych.

W tej chwili w zastosowaniach rynkowych coraz większą popularność zaczynają zdobywać lakiery metaliczne i efektowe, tzw. interferencyjne. Jest to kolejny krok na drodze w rozwoju rozmaitych odcieni, które pozwoliłyby producentom farb i lakierów na unowocześnianie ich oferty produktowej. Na czele tego trendu uplasowali się już jakiś czas temu producenci efektowych pigmentów, którzy nieustannie pracują nad rozwojem nowych technologii, które pozwalają osiągnąć jeszcze bardziej wyrafinowany i metaliczny wygląd. Ich działania są o tyle ważne, bo lakiery metaliczne i efektowe mają istotne znaczenie dla efektu końcowego produktu. Połysk, lśnienie oraz efekty błyszczące pozwalają przecież na stworzenie nowych wzorów, zaś imitacja struktury przynosi pożądaną rozmaitość i głębię.

Spektrofotometr MA68 firmy X-Rite

Niestety do tej pory nie było na rynku żadnej niezawodnej metody pomiaru barwy specjalnych efektowych materiałów powlekających. Pierwszą z nich okazała się dopiero technologia XDNA opracowana przez firmę X-Rite, której przedstawicielem jest właśnie Kamado.

Dzięki tej metodzie, która najpowszechniej jest wykorzystywana przez koncerny produkujące samochody, możliwa jest ocena wyglądu efektowych farb i lakierów w sposób niemal identyczny do tego, w jaki spostrzega to oko ludzkie. Najlepsze przyrządy mierzyły dotychczas barwę tylko w formacie dwuwymiarowym, tak więc były w stanie detektować różnice w efektowych lakierach dotyczące właściwość barwy. Jednak nadal nie mogły dostrzec istotnych właściwości powierzchniowych i podpowierzchniowych elementu powlekającego.

Tym samym więc technologia XDNA jest bardzo efektywnym i ważnym narzędziem dla tych, którzy potrzebują ocenić wpływ receptury barwnej oraz warunków aplikacji na końcowy efekt kolorystyczny. Jednocześnie jest ona sposobem cyfrowego połączenia całego procesu produkcji, począwszy od projektu graficznego aż po produkt końcowy.


brak
 

Spektrofotometry stacjonarne i przenośne do pomiaru barwy, mierniki połysku

Polska