YS Reclamation w recyklingu folii LDPE stawia na technikę rozdrabniania Vecoplan

YS Reclamation w recyklingu…

Aby skutecznie uzdatniać odpady pokonsumenckie z folii LDPE w dużych ilościach, brytyjska firma przetwórstwa tworzywa sztucznego YS Reclamation stawia na wydajną rozdrabniarkę marki Vecoplan. W porównaniu do poprzedniej maszyny ta pracuje z wyjątkową skutecznością i zapewnia o wiele bardziej satysfakcjonujący efekt. W produkcji nie dochodzi też już do długich przestojów. Ponadto Vecoplan wspiera firmę bogatą ofertą serwisową.

Zwiększenie ilości odpadów z tworzywa sztucznego poddanych recyklingowi w Wielkiej Brytanii! To jest ambitny cel firmy YS Reclamation z siedzibą w angielskim Warrington. Od 2017 roku firma przetwórstwa tworzywa sztucznego inwestuje w nowe urządzenia, aby poprawić jakość granulatów z uzdatnionych tworzyw sztucznych. Problem: dotychczas stosowana rozdrabniarka nie spełniała oczekiwań pod względem produktywności i jakości.

Firma YS Reclamation codziennie przetwarza 27 ton pokonsumenckich folii z tworzywa sztucznego z miękkiego polietylenu (Low Density Polyethylene = LDPE). W tym samym czasie poprzez indywidualnie dostosowane metody zakład wytwarza do 25 ton wysokiej jakości granulatu z tworzywa sztucznego w pięciu gatunkach. Jest on stosowany do produkcji szerokiej palety wyrobów. Powstające w procesie rozdrabniania cząstki, które muszą zostać oddzielone przed kolejnym krokiem procesu, są przekazywane do instalacji pozyskującej z nich energię. W YS Reclamation w trakcie całego procesu nie powstają odpady.

24-03-05-vecoplan-ab-ys-reclamation-01
Firma Vecoplan zainstalowała w zakładzie YS Reclamation w Warrington rozdrabniarkę serii VAZ 1700

Brak zanieczyszczeń

Folie LDPE są gromadzone w oddzielnym magazynie, sprawdzane i sortowane. Aby firma YS Reclamation mogła wytwarzać granulaty wymaganej jakości, w zakładzie w Warrington następuje kolejny dodatkowy proces rozdzielania: sprasowane folie z tworzywa przechodzą przez gilotynę, a następnie przez ręczną instalację sortującą. Personel usuwa widoczne materiały zakłócające, takie jak sprasowane druty i metale, a przenośnik do transportu ciągłego transportuje niezwiązany materiał do rozdrabniarki.

Dotychczas w procesie rozdrabniania brała udział niszczarka, która nie miała wymaganej jakości wyjściowej. Ze względu na problemy mechaniczne i inne tylko podczas pierwszych 8000 godzin pracy maszyna była niesprawna przez ponad 1400 godzin. Dla YS Reclamation nie było to rozwiązanie przyszłościowe. W 2022 roku osoby odpowiedzialne zwróciły się do Vecoplan AG, specjalisty z siedzibą w Bad Marienberg w Westerwald, który opracowuje systemy do rozdrabniania, transportu, oddzielania i magazynowania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, a także odpadów domowych i odpadów z działalności gospodarczej. Konstruktor maszyn w pierwszym kroku ocenił instalację i ustalił możliwe usprawnienia.

Solidna, wydajna i ekonomiczna

Vecoplan polecił model 1700 L6 ze sprawdzonej serii VAZ, zapewniający lepszą wydajność i produktywność w porównaniu do poprzedniej niszczarki. Konstruktor maszyn opracował jednowałową rozdrabniarkę do recyklingu, którą - ze względu na solidną, wydajną i energooszczędną konstrukcję - można elastycznie wykorzystywać w różnych zastosowaniach. Ponadto Vecoplan dostosowuje wirnik uzyskujący jednolitą moc nawet w przypadku trudnych materiałów i przy maksymalnej przepustowości.

Na K 2022, wiodących międzynarodowych targach tworzyw sztucznych w Düsseldorfie, osoby odpowiedzialne dokładniej przyjrzały się instalacji, zwłaszcza w działaniu. Specjaliści od recyklingu byli zachwyceni. Po targach firma Vecoplan dostarczyła niszczarkę z tej serii do Warrington. Model VAZ 1700 L6 ma długość wirnika 1660 i średnicę 640 milimetrów i waży około 20 ton.  W tylnej części szafy sterowniczej znajduje się tłumienie wibracji, co zapewnia szybki i wydajny montaż oraz uruchomienie, a także pozwala na błyskawiczny dostęp do poszczególnych komponentów.

24-03-05-vecoplan-ab-ys-reclamation-02
Folie z tworzywa sztucznego są doprowadzane do procesu.
Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki
 

Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki zasobami i recyklingu, przeznaczonych do rozdrabniania, transportu i przetwarzania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, innych cennych surowców, takich jak odpady komunalne i przemysłowe.

Niemcy

Reportaże

Forum