Z poliamidu Azotów Tarnów powstają stadionowe krzesełka


- Pierwsze próby z partnerem, z którym realizujemy projekt już się odbyły. Co więcej siedziska z naszego poliamidu są już montowane na niektórych stadionach w Polsce, oczywiście tych niewielkich, które wymagają albo drobnego remontu, albo też wymiany części krzesełek. Tego typu siedzenie będzie ważyć ok. 1,5 kg i wytrzyma w dobrym stanie nawet 20 lat - dodaje Józef Jasnosz.

Jak zapewnia, odbiorców na tego rodzaju tworzywo na pewno nie zabraknie. Zainteresowani są bowiem nie tylko polscy konstruktorzy stadionów, ale zapytania o Tarnamid T T-30 MHLS przychodzą też z zagranicy.

Z poliamidu Azotów Tarnów powstają stadionowe krzesełka

Co ciekawe być może już niebawem z siedzeń wykonanych z tworzywa dostarczonego przez tarnowskie Azoty będzie można oglądać występy naszego reprezentacyjnego bramkarza Artura Boruca. Oto bowiem krzesełka na swoim stadionie chce wymieniać Celtic Glasgow, czyli klub w którym występuje Polak. I jak przekonuje kierownik Laboratorium Tworzyw Sztucznych Azotów Tarnów Szkoci już kontaktowali się tarnowską firmą w celu poznania właściwości Tarnamidu T T-30 MHLS.

W Kielcach podczas targów Plastpol Zakłady Azotowe Tarnów raz jeszcze potwierdziły wzrastające znaczenie tworzyw sztucznych w ich rynkowej strategii.

Firma, będąc największym w Polsce producentem poliamidu 6 (PA6), zapowiada dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych w tym zakresie. W przyszłym roku ma wystartować budowa nowej wytwórni o zdolności produkcyjnej ok. 55 tys. ton rocznie. Pozwoli to na osiągnięcie łącznych zdolności produkcyjnych na poziomie dochodzącym do 100 tys. ton rocznie. Do sfinansowania przedsięwzięcia wykorzystane zostaną m.in. środki pozyskane z zaplanowanej na czerwiec emisji akcji na warszawskiej giełdzie. Wartość tej inwestycji to prawie 175 mln zł.

Kilka tygodniu temu firma poinformowała o zakończeniu jednego z etapów rozbudowy wytwórni poliamidu 6. Za 54 mln zł zwiększono w Tarnowie - Mościcach moce produkcyjne tego tworzywa do 45 tys. ton.

Azoty Tarnów na Plastpolu

Poliamid 6 stosowany jest w większości do produkcji włókien syntetycznych oraz wytwarzania tworzyw konstrukcyjnych. Ze względu na korzystne właściwości fizyczne, poliamid zajmuje czołowe miejsce wśród konstrukcyjnych tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektrotechnice, budownictwie, przemyśle maszynowym i meblowym, jest powszechnie stosowany m.in. w urządzeniach gospodarstwa domowego. Europejskie zapotrzebowanie na poliamid 6 wynosi blisko 1,4 mln ton rocznie. Według szacunków do 2010 r. wzrośnie o około 18 proc, a na rynku krajowym o 20 proc.


Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8