Zakład produkcji renu w Legnicy dla Rolls Royce'a

Zakład produkcji renu dla brytyjskiego koncernu Rolls-Royce oraz plazmowy piec do spalania odpadów przemysłowych powstaną w KGHM Letia-Legnickim Parku Technologicznym.

Zakład produkcji renu będzie efektem współpracy pomiędzy brytyjskim koncernem Rolls-Royce a firmą KGHM Ecoren. Obydwie spółki podpisały kilka miesięcy temu pięcioletni kontrakt o wartości 100 mln dolarów. Ren wyprodukowany w KGHM Ecoren będzie składnikiem lotniczych silników odrzutowych produkowanych przez firmę Rolls-Royce. Pierwsze dostawy trafiły już do Rolls-Royce'a, natomiast od 2010 r. nadrenian amonu przetwarzany będzie na ren metaliczny. Według zamierzeń ma to stanowić prawie połowę całej rocznej produkcji należącego do Ecorenu Oddziału Hydrometalurgii.

Ren, to bardzo rzadki pierwiastek, który Ecoren odzyskuje z odpadów. Ren dostarczany przez KGHM Ecoren jest ważnym metalem wykorzystywanym w silnikach lotniczych nowej generacji, w które Rolls-Royce będzie zaopatrywał odbiorców na całym świecie, włącznie z naszym LOTem w Polsce, który wykorzystuje ten metal w silnikach Trent 1000.

Ren dzięki swoim wyjątkowym właściwościom (szczególnie wysoka temperatura topnienia 3180 st. C i wrzenia ponad 5600 st. C oraz twardość i odporność na ścieranie) idealnie nadaje się do stosowania w superstopach, używanych m.in. w przemyśle lotniczym. Dostarczony przez lubińską spółkę produkt stosowany ma być przede wszystkim w produkcji monokrystalicznych łopatek silników odrzutowych, gdzie podczas spalania panuje ekstremalna temperatura i ciśnienie. KGHM Ecoren to jedyny europejski producent renu pochodzącego z własnych źródeł surowca.

KGHM Letia Legnicki Park Technologiczny to wspólne przedsięwzięcie KGHM PM, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Działalność Legnickiego Parku Technologicznego ukierunkowana jest na promowanie innowacyjności.