Zakłady Azotowe Puławy z BASF, ale bez zakładu w Holandii

Potwierdziły się przewidywania sprzed kilkunastu dni. Zakłady Azotowe Puławy we współpracy z BASF - największą firmą chemiczną w Europie - wybudują instalację do redukcji emisji podtlenku azotu. Przyniesie to spółce, w ciągu pięciu lat, dodatkowe 200 mln zł.

BASF zbuduje i sfinansuje instalację według projektu, który wcześniej sprawdził we własnych zakładach. W zamian otrzyma 11 proc. uprawnień Puław do emisji podtlenku azotu.

Podtlenek azotu to gaz cieplarniany. Puławy szacują, że będą mogły ograniczyć jego emisję i zarobią w latach 2008 - 2012 ok. 40 mln zł rocznie na sprzedaży uprawnień emisji.

Nie wiadomo jednak, czy Rada Nadzorcza ZAP może podejmować prawomocne decyzje. Były prezes Puław - odwołany w piątek - Krzysztof Lewicki złożył do sądu pozew, w którym zaskarżył zeszłotygodniową uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy powołującą radę w obecnym składzie.

ZAP są jedynym w Polsce, a trzecim na świecie, producentem melaminy (92 tys. ton w skali roku). Firma wytwarza 10 proc. światowego i 20 proc. europejskiego zapotrzebowania na ten produkt. Ponadto przedsiębiorstwo jest wiodącym polskim producentem kaprolaktamu (65 tys. ton w skali roku) i nawozów azotowych - około 1 mln ton rocznie saletry, około 1mln ton rocznie mocznika.

BASF - The Chemical Company jest wiodącym przedsiębiorstwem branży chemicznej na świecie. Zakres jego działalności obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki uszlachetniające i ochrony roślin, a także ropę i gaz ziemny.

BASF opracowuje i wykorzystuje nowe technologie. Gospodarczy sukces łączy z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością.

Zatrudnia około 95 tys. osób. W ubiegłym roku koncern osiągnął obrót w wysokości 52,6 miliardów euro. Jest notowany na giełdzie we Frankfurcie, Londynie, Nowym Jorku i Zurychu.

Jednocześnie szefostwo spółki oświadczyło, że Zakłady Azotowe Puławy nie przejmą fabryki w Holandii. Była o tym mowa w minionym tygodniu.

ZAP nie są zainteresowane projektami wysokiego ryzyka, które mogłyby doprowadzić do roztrwonienia środków pozyskanych z Giełdy Papierów Wartościowych.

Czytaj więcej: Umowy 120

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska