Zakłady Azotowe Tarnów niebawem zadebiutują na giełdzie

Zakłady Azotowe Tarnów niebawem zadebiutują na giełdzie
Zarząd Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach S.A. spodziewa się, że oferta publiczna spółki na warszawskiej giełdzie nastąpi na przełomie 2007 i 2008 roku - poinformował we wtorek prezes ZAT S.A. Jarosław Wita.

Podczas spotkania z przedstawicielami samorządu Tarnowa prezes przyznał, że zarząd spółki czeka na decyzję Skarbu Państwa w sprawie zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które zadecyduje o upublicznieniu akcji firmy.

W ramach oferty publicznej na giełdę może trafić część akcji spółki. Obecnie do Skarbu Państwa należy 5 proc. akcji, do Nafty Polskiej SA 80 proc., a do pracowników 15 proc.

Rozważana jest też nowa emisja akcji, z której pozyskane pieniądze mają być przeznaczone na potrzeby inwestycyjne zakładów. Wielkość tej emisji ma zostać określona po przeprowadzeniu audytu i wyceny spółki.


Pod koniec maja tego roku minister Skarbu Państwa Wojciech Jasiński informował, że ze spółek Skarbu Państwa na GPW najwcześniej pojawią się Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach S.A. Według ministra jest to kwestia kilku miesięcy.

Tarnowskie "Azoty" produkują głównie kaprolaktam i tworzywa konstrukcyjne oraz nawozy sztuczne. W zeszłym roku spółka osiągnęła 44,7 mln zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 1,181 mld zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 1,205 mld zł i 89 mln zł.

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8