Zakończono kolejny etap budowy elektrociepłowni w Kędzierzynie

Zakończono kolejny etap budowy elektrociepłowni w Kędzierzynie
Zakończył się kolejny ważny etap budowy nowej elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK SA w Kędzierzynie - 6 sierpnia zamontowano kocioł parowy o wydajności 140 Mg/h. Jak podkreślają przedstawiciele inwestora i wykonawcy, to bardzo ważny etap inwestycji.

Wyprodukowany przez firmę Rafako kocioł dla jest kotłem walczakowym wykonanym w układzie ścian szczelnych. Posiada nowoczesną dwuciągową sylwetkę i wyposażony został w instalację odazotowania spalin metodą katalityczną - SCR oraz instalację półsuchego odsiarczania spalin. Gwarancje emisji dla NOX i SO2 wynoszą 180 mg/nm3.

- Budowa nowej elektrociepłowni to dla nas duże wyzwanie - mówi Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK SA. - Inwestycja jest konieczna z punktu widzenia naszej działalności, ponieważ obecna elektrociepłownia, ze względu na przepisy środowiskowe zostanie wyłączona w perspektywie kilku lat. Co ważne, wszystkie prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem i już niedługo będziemy mogli cieszyć się z uruchomienia tej inwestycji z korzyścią nie tylko dla naszych zakładów, ale także dla Kędzierzyna .

Nowa elektrociepłownia będzie produkować 25 MW energii elektrycznej i 140 Mg/h pary. To modelowa inwestycja w zakresie ochrony środowiska realizowana zgodnie z wymaganiami dyrektywy IED. Żadne z odpadów nie będą składowane. Znajdą one zastosowanie m.in. w przemyśle budowlanym, drogowym i górnictwie. Całość inwestycji ma być zamknięta do końca 2019 roku, a jej pierwszy etap - obejmujący budowę turbozespołu, kotła parowego, instalacji odsiarczania spalin oraz budynku m.in. z częścią socjalną dla załogi - ma być gotowy do końca 2016 roku.

- To bardzo ważny dzień dla Rafako, ponieważ montaż kotła jest symbolicznym momentem i kamieniem milowym nie tylko dla naszego zakładu wytwórczego, ale wszystkich osób zaangażowanych w projekt - powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes Rafako SA. - Możemy być zadowoleni z postępów prac. Jestem przekonana, że jeśli będą one przebiegały tak jak dotąd, do końca 2016 r. oddamy zamawiającemu bardzo nowoczesny blok energetyczny.

Grupa Azoty ZAK


Drugi etap budowy zostanie zrealizowany w latach 2017-2019. Nowa elektrociepłownia będzie współpracować z istniejącą aż do całkowitego wyłączenia i likwidacji istniejących kotłów, co nastąpi ok. 2019 roku. Łączna wartość inwestycji to 600 mln zł.


Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®), alkohole OXO, aldehydy
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A