Zużyte opakowania z tworzyw wykorzystywane w parku Yellowstone

Zużyte opakowania z tworzyw wykorzystywane w parku Yellowstone
Kolejne interesujące wykorzystanie zużytych opakowań z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że sukcesywnie są one stosowane przy budowie małej architektury w słynnym parku Yellowstone w Stanach Zjednoczonych.

Yellowstone to amerykański park narodowy położony na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Rocznie park odwiedza ponad 2 mln turystów. Nic więc dziwnego, że oprócz naturalnych atrakcji parku, jego zarządcy muszą dbać o tzw. małą architekturę, czyli niewielkie obiekty budowlane, wznoszone w ramach zagospodarowania terenu. I tutaj właśnie przy jej tworzeniu z pomocą przychodzą tworzywa sztuczne. Otóż okazuje się, że od lat wykorzystywane są w tym celu zużyte opakowania z tworzyw sztucznych. Łącznie szacuje się, że w ramach różnego rodzaju prac sięgnięto już po ponad 10 mln niepotrzebnych butelek, głównie z tworzywa PET. Tylko koncern Unilever dostarczył ok. 4 mln zużytych butelek po swoich detergentach.

Zużyte opakowania z tworzyw wykorzytywane w parku Yellowstone


Do czego konkretnie służą opakowania i w jaki sposób pochodzące z nich tworzywo jest zagospodarowywane?

Opakowania najczęściej przerabiane są na specjalne profile pośrednie, które mogą zastępować drewno w wielu zastosowaniach. Takie tworzywo ma też dodatkowe zalety - nie ulega działaniu mikroorganizmów i może pozostawać zanurzone np. w wodzie przez długi czas. Tworzywo jest wykorzystywany do budowy deptaków i promenad, ogrodzeń, obozowych ławek i piknikowych stolików. Dzięki temu Park Yellowstone zyskał ponad 200 km kw. surowca spełniającego wszelkie wymogi ochrony środowiska. Ten recyklingowy wysiłek pozwolił władzom obiektu całkowicie odbudować ścieżki i chodniki wokół dwóch najpopularniejszych miejsc Yellowstone: the Old Faithful Geyser oraz Midway Geyser Basin.

Imponująco wygląda zwłaszcza deptak wokół Old Faithful Geyser. Jest to w ogóle pierwszy projekt budowlany w parku powstały w oparciu o budulec pochodzący z recyklingu. Tu też surowiec dostarczył Unilever. Było to blisko trzy miliony pojemników, w które wcześniej było rozlewane mleko. Warto wiedzieć, że Old Faithful Geyser, choć nie jest największym gejzerem w Yellowstone, to jednak jest najpopularniejszym, gdyż wybucha niezwykle regularnie i z największa częstotliwością ze wszystkich dużych gejzerów.

Zużyte opakowania z tworzyw wykorzytywane w parku Yellowstone