Zwycięzcy debaty EYDC w Warszawie pojadą na europejski finał

Zwycięzcy debaty EYDC w Warszawie…
Szósta z 9 planowanych debat uczniowskich European Youth Debating Competition, organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope odbyła się 7 czerwca w Warszawie. Zwycięska pierwsza trójka uczniów z Warszawy i Gliwic reprezentować będzie Polskę w europejskim finale, który odbędzie się na początku października w Wiedniu podczas 52 Spotkania Rocznego EPCA.

Podobnie jak w ubiegłym roku Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej otworzył swoje podwoje dla młodzieży ponadgimnazjalnej z 12 szkół z całej Polski, która podczas debaty uczniowskiej dyskutowała o tym jak będzie wyglądało życie w bliskiej przyszłości w "inteligentnych miastach" włączających się do zrównoważonego rozwoju i jaki będzie wkład petrochemii i tworzyw w rozwoju społeczeństwa w erze cyfrowej. Uczestnicy debatowali nad ważnymi współczesnymi wyzwaniami, takimi jak ochrona klimatu i zrównoważony rozwój, zastanawiając się nad kluczową rolą produktów chemicznych i wyrobów z tworzyw sztucznych w ich rozwiązywaniu. Wśród argumentów wymienianych przez obie strony znalazły się zarówno te dotyczące pozytywnej roli jaką przemysł petrochemiczny i tworzywa sztuczne odgrywają w różnych dziedzinach takich jak transport, budownictwo, opakowania czy medycyna, jak i te, które wskazywały na konkretne problemy, powodowane przez zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiedzialne postawy ludzi.

Zwycięzcami debaty w Warszawie zostali:

1. Adam Margas (V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie)
2. Magdalena Nowakowska (II LO w Gliwicach)
3. Robert Ropiecki (Zespół Szkół nr. 21 w Warszawie)
4. Daria Różanska (V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie)
5. Dorota Nguyen (Meridian International School w Warszawie)
6. Michał Duchniewicz (XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie)

Pierwsza trójka wspólnie ze zwycięzcami debat z innych krajów podczas europejskiego finału w Wiedniu, jednego z wydarzeń towarzyszących 52 spotkaniu rocznemu EPCA, dyskutować będzie w języku angielskim na temat: "Living, learning, working and moving in Smart Cities of the future: with or without plastics and petrochemicals?"

Celem projektu EYDC - wspólnej inicjatywy EPCA i PlasticsEurope - jest zaangażowanie młodych ludzi do wspólnej dyskusji nad najważniejszymi wyzwaniami współczesnego świata dzięki wyposażeniu ich w umiejętności publicznego wygłaszania niezależnych opinii i obrony swoich argumentów. Z kolei zaś dla przemysłu debata jest okazją spotkania i nawiązania kontaktów z młodym pokoleniem, wysłuchania i poznania jego poglądów czy wizji przyszłości.

Wszystkie debaty krajowe, zaplanowane Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także finał w Wiedniu, odbywają się według takich samych zasad, a uczniowie oceniani są wg takich samych kryteriów.

- Uczniowie wybierani są do danej grupy losowo, a jury ocenia przede wszystkim to w jaki sposób dyskutują, a nie jakiej frakcji poglądy reprezentują: za czy przeciw. Aby przekonać do siebie jury młodzi ludzie musieli wykazać się trafnymi argumentami, kulturą i jakością wypowiedzi oraz zdolnością reagowania na argumenty innych. Zwycięzcy okazali się najlepsi pod względem umiejętności publicznego wypowiadania się, w połączeniu z logicznymi i przekonującymi argumentami - podkreśla Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska.

- Należy docenić dobre przygotowanie uczniów w tegorocznej debacie. Wykazali się dobrą znajomością współczesnych trendów, pokazali także doskonałe umiejętności debatowania. Trzymam kciuki za zwycięzców, żeby równie dobrze poradzili sobie na debacie finałowej w Wiedniu - dodaje Mariusz Bogacki, PKN Orlen, członek Young EPCA Think Tank (YETT).

Źródło: PlasticsEurope