Żywica kopoliestrowa do produkcji folii termokurczliwych

Na rynku europejskim dostępna jest już nowa żywica koncernu Eastman do produkcji folii termokurczliwych. Jest to uniwersalna żywica kopoliestrowa, przeznaczona w największej mierze do pakowania żywności, napojów oraz produktów kosmetycznych. Z jej zastosowaniem będzie się można spotkać choćby już niebawem podczas targów interpack 2008, które już 24 kwietnia rozpoczną się w niemieckim Düsseldorfie.

Nowa, wytwarzana z kopoliestru żywica nie zawiera jakichkolwiek związków fluorowców i cieszy się sporym wzięciem przy produkcji opakowań dla artykułów konsumpcyjnych. W największym stopniu wyróżnia ją zrównoważona charakterystyka kurczliwości oraz znacznie lepsze parametry fizyczne niż ma to miejsce w przypadku jej odpowiedników. Tego typu usprawnione właściwości fizyczne to właściwość, która w gronie produktów z kopoliestru nie jest spotykana zbyt często.

Żywica służy m.in. do wykonywania z niej folii. Powstałe z niej folie w postaci etykiet shrink sleeve mogą być z powodzeniem stosowane w przemyśle spożywczym, napojowym oraz kosmetycznym. Tego typu folie odznaczają się rozwiniętą transparentnością, wysokim połyskiem oraz znaczną gamą zastosowań do całego szeregu aplikacji przeznaczonych dla skomplikowanych projektów opakowań.

Jeśli chodzi o porównanie cech folii, które powstały przy wykorzystaniu omawianej żywicy z innymi foliami kopoliestrowymi, to szybko rzuca się w oczy fakt, że te pierwsze charakteryzują się nawet o połowę niższą siłą skurczu, która dodatkowo jest połączona z niewystępowaniem skurczu wzdłużnego. Taka właściwość eliminuje wszelkie zniekształcenia obkurczonej etykiety, które negatywnie wpływają na końcową jakość opakowania.

Wspomniana stosunkowo niewielka siła skurczu przyczynia się również do tego, że folie są bardzo dobrym wyborem do rozmaitych aplikacji na pojemniki cienkościenne. Firmy produkujące tego typu asortyment otrzymują więc niejako "prezent", który umożliwia im zmniejszenie ilości surowców zużywanych do produkcji.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Eastman najwyższy stopień skurczu połączony z jego łagodną krzywą przebiegu zapewnia optymalną elastyczność projektowania w celu osiągnięcia pięknego opakowania ze świetnej jakości wykończeniem i grafiką. Jednocześnie połączenie wysokiego stopnia skurczu z jego łagodnym przebiegiem oraz niską siłą gwarantuje sposobność do kreacji produktu, który będzie pasował do wielorakich zastosowań.

Dla przykładu materiał umożliwia wszystkim producentom folii takie projektowanie charakterystyki skurczu, by mogła być ona zaadaptowana do konkretnych potrzeb klientów. Tym samym więc etykiety powstałe z takich folii mogą być aplikowane w różnych tunelach termokurczliwych dla osiągnięcia optymalnej elastyczności wykonania projektów.

Czytaj więcej: Etykiety 95 żywice 56 Folia 291