Analiza światowego i polskiego rynku maszyn pakujących


Pakowarki umożliwiają ekonomiczne pakowanie
Rozwój przemysłu opakowaniowego i trendów związanych z ulepszaniem tego typu produktów idzie w parze z pojawianiem się coraz nowocześniejszych maszyn pakujących dostępnych na rynku.

Nowoczesne pakowarki umożliwiają ekonomiczne wytwarzanie różnych rodzajów opakowań przy wysokiej elastyczności pod względem kształtu i wielkości. Pozwalają też na higieniczne napełnianie i chronią towar przed przedwczesnym zepsuciem. Umożliwiają również ograniczenie kosztów pakowania, np. przez zintegrowane w maszynie wytwarzanie środków opakowaniowych (tzw. maszyny kształtujące, napełniające i zamykające), albo przez możliwość przetwarzania coraz cieńszych materiałów opakowaniowych lub też przez możliwość przetwarzania materiałów o szerokich tolerancjach jakościowych.

Ważne informacje, np. trwałość i data produkcji nanoszone są w pakowarce bezpośrednio na opakowanie. Oprócz tego coraz ważniejsza staje się też kwestia nadzoru i dokumentacji procesu pakowania przez zastosowanie odpowiednich urządzeń kontroli i automatyzacji, co umożliwia wsteczne prześledzenie wszystkich procesów. Wszystko to sprawia, że zwiększone wymagania wobec maszyn pakujących można spełnić tylko na skutek zastosowanie wysokich technologii.

maszyna pakująca


Podobnie jak opakowania również maszyny pakujące mają za sobą dynamiczny rozwój. Techniczne nowości służą temu, aby lepiej spełniać oczekiwania użytkowników tych maszyn. Każdy krok pakowania może być już dzisiaj zautomatyzowany. Szerokie możliwości technicznych manipulatorów w przemysłowych systemach pakujących doprowadziły do tego, że produkcja maszyn pakujących stała się jedną z ważniejszych branż zastosowań robotów, zaraz po przemyśle samochodowym. Rozpiętość zadań jest w tym zakresie bardzo szeroka: od automatycznego pakowania telewizorów w kartony aż po układanie mięsa i wędlin specjalnymi chwytakami na tackach sprzedażnych.

Branża maszyn pakujących stała się największym odbiorcą komponentów wysokiej technologii w układach napędowych, sterujących i automatach. Dzięki zastosowaniu sensorów, systemów kamer i oprogramowania do przetwarzania obrazów udało się zwiększyć możliwości pakowarek. Skutkiem tego znacznie wzrosły w ostatnich latach nakłady na sterowanie. Za to współczesne maszyny mogą na przykład zawijać do 2,3 tys. cukierków na minutę lub zamykać do 70 tys. butelek w ciągu jednej godziny. Maszyny o takich wydajnościach poszukiwane są już w tej chwili na całym świecie. Bez nich funkcjonowanie przemysłu opakowaniowego byłoby praktycznie niemożliwe. Poprzez tę standaryzację i unifikację rynki opakowań upodobniają się do siebie na całym świecie. Wszędzie dąży się do opakowań wysokich technologii.