Analiza światowego i polskiego rynku maszyn pakujących


Światowym liderem sektora budowy maszyn pakujących sa od dawna Niemcy. Tamtejszy przemysł budowy maszyn pakujących jest branżą rozwojową. Wraz z rosnącymi wymaganiami stawianymi maszynom pakującym rozwija się stale cały przemysł. Wartość światowej produkcji w tej branży sięga 20,8 mld euro.

maszyna pakująca


W tej kwocie 4,6 mld euro przypada na maszyny wyprodukowane w Niemczech, co stawia ten kraj na pozycji branżowego lidera. Z udziałem 22 proc. Niemcy zajmują pierwsze miejsce. Za nimi plasują są Włochy z udziałem 16 proc. i Stany Zjednoczone 12 proc. Stosunkowo słabo w tym zestawieniu wypadają Chiny, które mogą się pochwalić zaledwie 6 proc. udziału w rynku. Pod względem wartości co piąta maszyna pakująca sprzedawana na świecie pochodzi z Niemiec. Polska zajmuje w tej klasyfikacji dalsze miejsce, plasując się w trzeciej dziesiątce z rynkowym udziałem mniejszym niż 2 proc.

Eksport kluczem do rozwoju
Motorem wzrostu w branży budowy maszyn pakujących jest eksport. W skali świata eksportowane są pakowarki o wartości 16,1 mld euro rocznie. Niemcy eksportują ponad 80 proc. swojej produkcji. Tym samym są mistrzem świata w eksporcie maszyn pakujących z 34 proc. udziałem w rynku.

Na drugim miejscu są Włochy, na które przypada 26 proc. Na 15 spośród 20 najważniejszych rynków eksportowych pakowarek w świecie Niemcy są liderem. Także w 2007 r. obroty branży są bardzo wysokie. Niemieccy producenci maszyn pakujących mają pełne portfele zamówień.

Systematyczne powiększanie przez niemieckich producentów udziału w rynku wynika przede wszystkim z opracowywania najnowszych koncepcji maszyn. Nowe generacje pakowarek umożliwiają wysokie wydajności, wysoką elastyczność i wyższą efektywność. Modułowa konstrukcja umożliwia ich szybkie przezbrajanie, dopasowanie do wymagań odbiorców i realizację indywidualnych zamówień.

Jak na tym tle wygląda eksport maszyn do Polski?

Jeśli chodzi o maszyny opakowaniowe, to sięga on poziomu 250 mln euro. Najwięcej sprowadzanych do nas maszyn pochodzi z Niemiec (43,9 proc.), Włoch (24,9 proc.) oraz Holandii i Szwajcarii (oba kraje po niecałe 4 proc.). Z kolei w zestawieniu maszyn pakujących, znajdujących zastosowanie w przemyśle wyrobów spożywczych, najwięcej urządzeń importujemy z Włoch (46 proc.), Niemiec (23 proc.), Danii (13 proc.) i Francji (10 proc.).

Procentowa wielkość eksportu maszyn pakujących do Polski


Analizując potencjał polskiego rynku maszyn do przemysłu opakowaniowego zauwazyć należy, że niestety wciąż słabo wygląda krajowa produkcja tego typu asortymentu. Wprawdzie nasze wejście w struktury Unii Europejskiej poprawiło nieco tę sytuację, to jednak w dalszym ciągu rodzima produkcja maszyn pakujących zaspakaja jedynie niecałe 20 proc. zapotrzebowania polskiego rynku. I chociaż można zanotowac na tym polu wzrost, to jednak wciąż jest on niewystarczający.