Anwil trafi na giełdę?

Grupa PKN Orlen rozpoczęła analizy związane z możliwością upublicznienia Anwilu i skierowania części akcji tej spółki na giełdę – poinformował Piotr Kownacki, prezes Grupy Orlen, w skład której wchodzi Anwil.

Jak ujawnił prezes Kownacki, powodem tej decyzji są m.in. znakomite wyniki finansowe spółki z Włocławka. – W pierwszym kwartale tego roku sam Anwil poprawił wynik netto segmentu chemicznego całej grupy płockiego koncernu o 34 mln zł. Upublicznieniu tej spółki sprzyja także obecna sytuacja na Giełdzie Papierów Wartościowych - uważa prezes PKN.

Tego samego zdania jest Paweł Szymański, wiceprezes Orlenu ds. finansowych. - Anwil zdecydowanie wyróżnia się na plus wśród naszych spółek segmentu chemicznego i znakomicie nadaje się do wprowadzenia na giełdę – mówi
W pierwszym kwartale roku sprzedaż PCV przez tę spółkę wzrosła o 13 proc., a sprzedaż nawozów sztucznych o 9 proc., w porównaniu do analogicznego okresu 2006 roku.

- Najpierw musimy wybrać doradcę dla tej spółki i przeprowadzić niezbędne analizy, ale myślę, że w ciągu kilku miesięcy powinniśmy podjąć ostateczną decyzję odnośnie jej ewentualnego upublicznienia - dodał prezes Kownacki. Zastrzegł jednocześnie, że Grupa Orlen chce zachować kontrolny pakiet akcji w Anwilu.

Piotr Kownacki nazwał jednocześnie „interesującą koncepcją" możliwe wejście Anwilu do Zakładów Azotowych Kędzierzyn, potwierdzając tym samym informacje o zainteresowaniu tej spółki zakładami w Kędzierzynie. O sprawie informuje serwis wnp.pl

Czytaj więcej: Giełda 132

brak
 

Producent polichlorku winylu, nawozów azotowych, granulatów i płyt z PCW, Polanvil, Anwidur®, Anwipor®

Polska