Arburg i Engel z najlepszymi wynikami w historii

Arburg i Engel z najlepszymi… Trwające w niemieckim Friedrichshafen targi Fakuma, czyli największe w branży tworzyw wydarzenie w latach pozbawionych wystawy K, stały się okazją do składania bardzo optymistycznych zapowiedzi przez kierujących dwoma największymi na świecie firmami produkującymi wtryskarki.

Wpierw podczas Fakumy, Michael Hehl, szef Arburga zapowiedział, że obecny rok zapowiada się jako najlepszy w historii jego firmy. Wszystko za sprawą obrotów, które mają przekroczyć te z rekordowego do tej pory roku, czyli 2007. Wtedy wyniosły one 409 mln euro.

Hehl przyznał, że już w pierwszym kwartale roku Arburg był, jeśli chodzi o sprzedaż, znacznie powyżej średniej, a od maja sprzedaż ustabilizowała się na niezmiennie wysokim poziomie. Pomimo trwającego kryzysu w strefie euro zamówienia z całej Europy stały na bardzo przyzwoitym poziomie. Nawet niektórzy greccy producenci nie przestali kupować nowych maszyn, choć analizując obecność firmy w Grecji Hehl zaznaczył, że tam poziom sprzedaży jednak spadł. Cieszą się za to w Arburgu z wysokiej sprzedaży w Chinach. Tamtejsi przetwórcy zgłaszają bowiem zapotrzebowanie na coraz to lepszej jakości wtryskarki.

Szefostwo Arburga zauważa jednak, że w 2012 r. mimo posiadanego portfela zamówień nie ma najmniejszych szans na osiągniecie choćby zbliżonych wyników.


Istnieje wręcz w firmie duża obawa, że będzie to dla niej wyjątkowo trudny rok. Ponadto niemiecki producent nie kryje pretensji w stosunku do konkurencji, która jego zdaniem, pomimo utrzymującego się bardzo wysokiego popytu na maszyny, wciąż oferuje wysokie rabaty na ich kupno.

- Jeśli to nie jest czas na powrót do normalnych cen, to już sam nie wiem, kiedy on nastąpi – skwitował nawet Helmut Heinson, odpowiedzialny w Arburgu za sprzedaż.

W dobrych humorach na Fakumie są także przedstawiciele austriackiego Engla. Oni także prognozują osiągnięcie w tym roku rekordowych obrotów. W ich przypadku mają one jednak wynieść 740 mln euro. Tym samym aż o 118 mln euro pobity ma być dotychczasowy najlepszy wynik z 2007 r. W stosunku do poprzedniego roku Engel poprawi się natomiast o 124 mln euro.

Na dobre notowania Engla największy wpływ ma koniunktura w Azji i postawienie na innowacyjne rozwiązania w produkcji. W Chinach, gdzie Engel ma jedną z fabryk, sprzedał on 59,5 tys. wtryskarek. I też trudno będzie mu już ten wynik przeskoczyć. Prognozy firmy mówią o stopniowym spadku sprzedaży wtryskarek w kolejnych latach i dojściu do 40 tys. w 2015 r.

Powód? Potwierdza się to, co zauważyli już specjaliści z Arburga. Chińskie firmy kupują coraz lepsze maszyny, a przez to także maszyny o zwiększonej żywotności.

Czytaj więcej:
Rynek 1095

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Reportaże

Forum