Azoty Tarnów mają już 85 lat

Azoty Tarnów mają już 85 lat
Azoty Tarnów hucznie świętowały 85 – lecie swojego istnienia.

Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach to jeden z kilku symboli II Rzeczpospolitej. Państwa, które choć zmagało się ze skutkami 123 lat zaborów, zniszczeniami I Wojny Światowej oraz światowym kryzysem ekonomicznym, to przemysł rozwijało. Powstały z inicjatywy Prezydenta Ignacego Mościckiego, który sam był chemikiem. Od jego nazwiska powstała nazwa Mościce, bowiem to on uważany jest za ojca tej dzielnicy. I dlatego teraz Azoty - Tarnów świętują 85 lat swojej działalności.

Decyzja o budowie fabryki zapadła w marcu 1927 r. Drugim, oprócz prezydenta Mościckiego, najbardziej zasłużonym dla rozwoju Państwowej Fabryki Związków Azotowych był inżynier Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier i minister skarbu, minister przemysłu i handlu, pomysłodawca Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowniczy portu w Gdyni. Ponadto był Kwiatkowski także w latach 1931-1935 dyrektorem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie-Mościcach.

Chcąc go uhonorować, Zakłady Azotowe postanowiły ufundować mu pomnik. Monument przedstawiający Eugeniusza Kwiatkowskiego stanął na skwerze przed główną siedzibą spółki. Jego autorem jest artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.


Pomnik przedstawia portretowe ujęcie postaci ministra – popiersie umieszczone na prostopadłościennym cokole. Koncepcja ta nawiązuje do wizji pomnika Kwiatkowskiego w Gdyni. Popiersie o wysokości 172 cm odlane jest z brązu, natomiast cokół o wysokości ponad dwóch metrów to monolit z bloku granitowego. Na szarfie uwieczniono wypowiedź ministra dotyczącą budowy tarnowskiej fabryki: - „Nigdy w przeszłości ani w teraźniejszości nie było postawione w Polsce zadanie tak trudne, tak skomplikowane, tak nowe, tak wielkie do zrealizowania w tak krótkim okresie czasu”.

- Eugeniusz Kwiatkowski był pierwszym konsolidatorem w polskim przemyśle – powiedział Jerzy Marciniak, prezes ZAT, nawiązując do obecnych procesów związanych z konsolidacją branży. Dzisiaj w skład grupy z Tarnowa wchodzą już Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu oraz Zakłady Chemiczne Police. Trwają też działania zmierzające do konsolidacji grupy z Zakładami Azotowymi Puławy.

Aktualnie Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów zatrudnia prawie 9 tys. pracowników.

Gościem 85-lecia istnienia zakładów w Tarnowie był prezydent Bronisław Komorowski, który podkreślił, że w Tarnowie, od początku była wizja rozwoju i wola budowania, uprzemysławiania kraju po odzyskaniu niepodległości.

- 85 lat istnienia Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach to również 85 lat zamysłu mądrego budowania polskiego przemysłu – przyznał Komorowski.

Czytaj więcej: Rocznice 36

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8