Azoty Tarnów przejmą ZAK: to już pewne

Azoty Tarnów przejmą ZAK: to już pewne
Formalności w sprawie przejęcia kędzierzyńskiego ZAK przez tarnowskie Azoty zostały spełnione.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach jednogłośnie wyraziło zgodę na objęcie w drodze subskrypcji prywatnej 30 mln nowych akcji serii B ZAK S.A. po cenie emisji równej wartości nominalnej akcji, tj. 5 złotych za akcję, o łącznej wartości 150 mln zł. Wcześniej, bo 30 września objęcie akcji „Kędzierzyna” pozytywnie zaopiniowała Rada Nadzorcza Azotów Tarnów – podał ZAT w komunikacie.

Zgoda NWZA oznacza, że tworzy się silna organizacja biznesowa, nie tylko na rodzimym, ale i europejskim rynku chemicznym. Wejście ZAK do Grupy Kapitałowej Azotów Tarnów pozwoli na znaczny wzrost skali działania i efektywności w zakresie produkcji, rentowności sprzedaży i dystrybucji nawozów mineralnych. W „core businesie” Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów obok tarnowskich tworzyw konstrukcyjnych i kaprolaktamu znajdą się również kędzierzyńskie alkohole i plastyfikatory OXO.

Dodatkowym atutem Kędzierzyna jest wysoki poziom technologiczny części amoniakalnej. Konsolidacja ma pozwolić Azotom Tarnów wyeliminować brak wystarczających zdolności produkcyjnych amoniaku i kwasu azotowego, którego producentem jest ZAK.

Spółka z Kęrdzierzyna-Koźla jest jednym z największych przedsiębiorstw sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej w Polsce. Jej działalność prowadzona jest przez dwie jednostki biznesowe: nawozów oraz oxoplastów. ZAK jest producentem nawozów saletrzanych z dodatkami, saletrzaku, saletry amonowej i mocznika granulowanego. Ponadto spółka jest cenionym producentem alkoholi oxo, plastyfikatorów (ftalanów), a także m.in. bezwodnika maleinowego.

Aktualnie w strukturze akcjonariatu ZAK S.A. Skarb Państwa posiada bezpośrednio i przez spółkę Nafta Polska (w likwidacji) 86 proc. akcji, pozostałe 14 proc. znajduje się w rękach pracowników. Po emisji nowych akcji Azoty Tarnów będą właścicielem 52 proc. akcji kędzierzyńskiej spółki.

Umowa dotycząca podwyższenia kapitału ZAK S.A. o kwotę 150 mln zł do kwoty 285 mln zł może zostać podpisana jeszcze w październiku. Zakończenie transakcji planowane jest przed końcem bieżącego roku.

Czytaj więcej: Przejęcia 183

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8
Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy
 

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A