Azoty Tarnów z instalacją za 10 mln euro

Azoty Tarnów z instalacją… Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, zainwestuje ponad 10 mln euro w nowoczesną instalację do skraplania dwutlenku węgla, która będzie zlokalizowana na terenie Zakładów Azotowych w Tarnowie.

Azoty poinformowały, że uruchomienie instalacji planowane jest latem przyszłego roku. W ramach długoterminowego kontraktu podpisanego przez obydwie firmy, Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach będą dostarczać surowy dwutlenek węgla, który następnie będzie skraplany w instalacji Air Products. Skroplony dwutlenek węgla ma zastosowanie przy gazowaniu napojów oraz dokarmiania roślin w szklarniach.

- Rozwój biznesu dwutlenku węgla nie mieści się w strategii Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Stąd wynikało poszukiwanie solidnego i wiarygodnego partnera, który lepiej wykorzysta i rozwinie sprzedaż tego produktu. Surowy dwutlenek węgla, który jest produktem powstającym przy wytwarzaniu gazu do syntezy amoniaku będziemy sprzedawać i dostarczać firmie Air Products. Dzięki podpisaniu umowy wkrótce powstanie na terenie naszej firmy kolejna nowoczesna instalacja. To nie pierwszy nasz projekt realizowany z Air Products. Firma jest związana z Grupą Azoty Tarnów także poprzez zakłady w Kędzierzynie - powiedział Witold Szczypiński, członek zarządu Azotów Tarnów ds. produkcji, techniki i rozwoju, cytowany w komunikacie.

Przychody Air Products w 2010 roku wyniosły 9 mld dolarów. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,3 tysiąca pracowników.

- Dzięki podpisaniu umowy pozycja Air Products, jako jednego z wiodących dostawców skroplonego dwutlenku węgla w Polsce zostanie wzmocniona. Ponieważ popyt na ten surowiec na polskim rynku stale rośnie, kontrakt ten pozwoli nam szybko i skutecznie reagować na potrzeby naszych klientów - powiedział Graham Rhodes, wiceprezes Air Products ds. strategii i rozwoju biznesu gazów technicznych na świecie.

Czytaj więcej: