BASF Polska buduje ciepły dom

BASF, największa chemiczna spółka w Europie, będzie produkować w Polsce chemię i energooszczędne materiały dla budownictwa. Już niebawem polska część koncernu włączy w swoje struktury kupione od niemieckiej Degussy zakłady produkcji domieszek do betonu i suchych zapraw oraz dział sprzedaży w Poznaniu. Gotowa jest też nowa strategia rozwoju zakładów, która zostanie wdrożona w ciągu 1,5 roku. Przygotowuje też nowatorski projekt domu redukującego nawet o 70 proc. koszty związane z ogrzewaniem.

Koncern zdaje sobie sprawę z wagi problemu, jakim jest konieczność oszczędzania energii. Dlatego w tym roku rozpoczął, w konsorcjum z Termo Organiką i Fortis Bankiem, realizację projektu "Ciepły dom dla Ciebie".

Termo Organika wytwarza płyty z neoporu, który jest udoskonalonym styropianem. BASF z kolei sprzedaje końcowy produkt - system dociepleń zawierający neopor.

”Ciepły Dom”, to innowacyjny projekt domu, który wykorzystuje najnowocześniejsze materiały i technologie pozwalające ograniczyć koszty zużywanej energii nawet o 70 proc. w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

- Projekt „Ciepłego Domu dla Ciebie” zrodził się z potrzeby propagowania odpowiedzialnego biznesu. Energooszczędne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym pozwalają nie tylko zaoszczędzić mieszkańcom naszego domu znaczne kwoty związane z opłatami za ogrzewanie, ale oznaczają mniejsze zużycie surowców potrzebnych do wytworzenia energii cieplnej w skali państwa oraz znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla – ocenia Torsten Penkuhn, prezes BASF Polska – Cieszymy się, że możemy w Polsce, z polskimi partnerami realizować tak pożyteczny społecznie projekt – dodaje Penkuhn.

„Ciepły Dom dla Ciebie” to 182,6 metrowy efektowny budynek posiadający jedną z najwyższych klas energetycznych. Specjalne rozwiązania projektowe i użycie innowacyjnych materiałów termoizolacyjnych, m.in. srebrnoszarych płyt styropianowych Termo Organiki z dodatkiem Neoporu produkowanego przez BASF, zapewnią zużycie energii poniżej 50 kWh/mkw. rocznie.

To z kolei gwarantuje znaczące obniżenie rocznych kosztów energii do 70 proc. w porównaniu z innymi tradycyjnymi technologiami stosowanymi w budownictwie.

Jeśli chodzi o materiały i technologię w jakiej zaprojektowano dom, to decydującą rolę odgrywa srebrnoszary styropian PLATINUM PLUS firmy Termo Organika.

Płyty użyte do izolacji zostały wprowadzone na polski rynek trzy lata temu. Początkowo budziły zainteresowanie głównie z powodu niecodziennego wyglądu. Są one wyprodukowane z Neoporu firmy BASF. W przeciwieństwie do tradycyjnego styropianu mają srebrnoszary kolor, ponieważ zawierają dodatek grafitu.

Płyty Neopor są to styropianowe płyty izolacyjne stosowane m.in. do ocieplenia budynków. Poprzez zastosowanie dodatku grafitu do klasycznie stosowanego dotychczas polistyrenu uzyskuje się zmniejszenie przewodności izolacji i ograniczenie strat ciepła. Współczynnik przewodnictwa cieplnego lambda dla płyt z Neoporu wynosi w zależności od gatunku płyty 0,031 lub 0,033 W/mkw.

Z kolei płyty Platinium Plus TermoOrganiki należą obecnie do najcieplejszych styropianów na świecie. Grafit zawarty w Neoporze i w konsekwencji w płytach styropianowych podnosi ich właściwości izolacyjne poprzez dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego.

Czytaj więcej: Inwestycje 717

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska