BASF opracował ogniwa fotowoltaiczne oparte na barwnikach

BASF opracował ogniwa fotowoltaiczne oparte na barwnikach
Rozwiązania chemiczne dostarczane przez koncern BASF wspierają tworzenie wydajnych energetycznie samochodów przyszłości.

Innowacje sektora chemicznego są już obecnie wykorzystywane w produkcji samochodów, a ich znaczenie dla wydajnej energetycznie „elektromobilności” będzie w przyszłości sukcesywnie rosło. BASF na tym polu wraz z przedsiębiorstwem motoryzacyjnym Daimler rozwija innowacyjny pojazd koncepcyjny Smart.

Lider światowego przemysłu chemicznego w trakcie październikowej konferencji w Warszawie, dokumentującej jego ostatnie wysiłki na rzecz wspierania branży samochodowej, poinformował o stworzeniu ogniw fotowoltaicznych opartych na barwnikach organiczno-chemicznych. Materiały te po raz pierwszy w historii pozwalają na umieszczenie dachu pojazdu na całkowicie przezroczystych bateriach słonecznych.

Jak zapewniają przedstawiciele BASF, dzięki tej technologii, działający jak bateria słoneczna dach pojazdu koncepcyjnego, może generować energię w sposób niezwykle wydajny, nawet przy kiepskim oświetleniu, odciążając w ten sposób akumulator. Dodatkowo jest to element wyjątkowy pod względem stylistyki. Transparentność baterii słonecznych umożliwia ich połączenie z oświetleniem OLED, co zapewnia efekt szklanego dachu.

Częściowo przezroczyste organiczne diody LED (OLED) wyglądają jak bezbarwne szkiełka. Po dotknięciu przełącznika zaczynają świecić. Oświetlają wnętrze pojazdu, wykorzystując mniej energii. Dzieje się tak, ponieważ diody LED nie emitują ciepła podczas pracy, co oznacza, że strata energii przez wypromieniowane ciepło jest niemal zerowa. Celem rozwoju technologii OLED jest osiągnięcie oszczędności o 50 proc. w porównaniu ze standardowymi żarówkami energooszczędnymi. Wybór koloru przekłada się nie tylko na nowe możliwości wzornicze, lecz także wpływa na pozytywny odbiór przez kierowcę – w odróżnieniu od konwencjonalnego oświetlenia, światła OLED nie oślepiają. BASF pracuje także nad ultrawydajnymi materiałami półprzewodnikowymi do technologii OLED, przede wszystkim w zakresie generowania światła.

Czytaj więcej: Motoryzacja 261

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska