BASF wspiera pojazdy nowej generacji i trendy elektromobilności

BASF wspiera pojazdy nowej generacji i trendy elektromobilności
Koncern BASF opracowuje coraz szerszą liczbę rozwiązań dla nowoczesnych pojazdów wspierających kwestię elektromobilności.

Istotnym wyzwaniem dla branży motoryzacyjnej jest konieczność zmniejszenia spalania paliwa, zużycia energii i redukcji emisji. W tym celu opracowywane są różne rodzaje napędów - od hybrydowych poprzez napędy na ogniwa paliwowe i elektryczne. BASF odgrywa w tych działaniach ważną rolę. Dostarcza m.in. zaawansowane tworzywa sztuczne do lekkich elementów konstrukcyjnych oraz innowacje w zakresie odprowadzania i wykorzystania ciepła oraz nowoczesne materiały do bezpiecznych i wydajnych akumulatorów.

Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom można opracowywać nowe koncepcje pojazdów z napędem elektrycznym, oszczędzające energię. Takie pojazdy mogą pokonywać dłuższe dystanse. Na tym polu BASF oferuje zaawansowane materiały katodowe, które umożliwiają „gęstsze” upakowanie energii w akumulatorach, a tym samym zwiększenie liczby kilometrów do kolejnego ładowania dla pojazdów z napędem w pełni elektrycznym z gniazdkiem do zasilania czy też pojazdów hybrydowych. Ich zastosowanie zmniejsza także wagę akumulatora.

BASF wspiera pojazdy nowej generacji i trendy elektromobilności


BASF pracuje ponadto nad materiałami do produkcji akumulatorów następnej generacji oraz bada technologie przyszłości przeznaczone do produkcji akumulatorów litowych, np. litowo-siarkowych lub litowo-powietrznych. W Stanach Zjednoczonych budowany jest właśnie pierwszy zakład produkcyjny BASF, w którym powstaną nowe materiały katodowe. Po jego otwarciu będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie zakład produkcji materiałów katodowych w USA.

Oprócz innowacyjnych materiałów katodowych BASF opracowuje także płyny elektrolityczne. Są to złożone mieszanki wielu budulcowych substancji chemicznych. Służą w akumulatorach jako środek transportu dla ładunków elektrycznych. Wysokiej jakości elektrolity, dostosowane do konkretnych potrzeb, wpływają na osiągi akumulatora.

- Chcemy stać się kompleksowym dostawcą w branży elektrolitów, oferującym dostosowane do ich potrzeb rozwiązania. Dlatego właśnie w lutym 2011 r. ogłosiliśmy utworzenie nowego globalnego działu materiałów akumulatorowych, w którym będziemy tworzyć bardziej zintegrowane rozwiązania dla producentów akumulatorów, dostosowane do potrzeb tego rynku. Oprócz bieżącej działalności w zakresie opracowywania płynów elektrolitycznych i materiałów katodowych, badamy także technologie jutra w zakresie materiałów akumulatorowych, w tym technologie akumulatorów litowo-siarkowych – tłumaczą przedstawiciele BASF.

Badania w tej pionierskiej dziedzinie koncern prowadzi wspólnie ze spółką Sion Power.

Rozwiązania BASF w zakresie technologii akumulatorowych mają za zadanie zwiększyć liczbę przejechanych kilometrów przed kolejnym ładowaniem i poprawić osiągi aut z napędem w pełni elektrycznym i aut hybrydowych. Są także kluczowe w przypadku pojazdów elektrycznych na ogniwa paliwowe.

Czytaj więcej: Motoryzacja 263 Innowacje 302

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska