BASF zaprezentował we Wrocławiu chemię przyszłości

BASF zaprezentował we Wrocławiu chemię przyszłości
12 maja na terenie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ spółka BASF Polska świętowała Dzień Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju. W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 partnerów biznesowych, przedstawicieli przemysłu chemicznego, organizacji branżowych, administracji i mediów. Słowa powitania skierowali do gości m.in. Harald Pflanzl, Senior Vice President Sub-Region Central Europe BASF i Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska. Poprzez wydarzenie firma pokazała, co w praktyce oznacza jej strategiczne przesłanie "Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju".

- Dzień Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju to święto współczesnego biznesu, który kreując innowacyjne technologie, odpowiada na aktualne wyzwania – gospodarcze, społeczne, środowiskowe - powiedział Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska. - Jesteśmy dumni, że BASF może z sukcesem wdrażać tego typu rozwiązania także na polskim rynku. Nie byłoby to możliwe bez naszych partnerów biznesowych, którzy dostrzegają potencjał innowacji BASF i wspierają nas w ich codziennym doskonaleniu. Dzień Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój tej współpracy we wszystkich obszarach aktywności biznesowej BASF w Polsce.

Szacuje się, że w 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 9,6 mld, z czego blisko 70 proc. będą stanowili mieszkańcy miast. Według prognoz zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 30 proc., a potrzeby w zakresie surowców energetycznych zwiększą się o 50 proc. Dlatego tak ważne jest dostosowanie najnowocześniejszych rozwiązań nie tylko do oczekiwań rynku, ale także potrzeb społeczeństwa oraz globalnych wyzwań, takich jak na przykład dynamiczny rozwój mobilności.

BASF


Motoryzacja przyszłości

Jako przodujący dostawca w sektorze motoryzacyjnym, BASF wspiera swoich partnerów biznesowych w osiąganiu wysoko postawionych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Firma szacuje, że do 2020 roku liczba aut na świecie przekroczy 1,2 mld. BASF opracowuje więc rozwiązania, dzięki którym pojazdy są budowane bardziej efektywnie, dbając przy tym jednocześnie o zmniejszanie ich negatywnego wpływu na środowisko.

Podczas spotkania we Wrocławiu w ramach interaktywnej ekspozycji z wykorzystaniem samochodu Tesla S przedstawiciele działu Coatings firmy BASF zaprezentowali m.in. wodorozcieńczalną technologię Glasurit - najchętniej wybierany system wodnych lakierów bazowych w Europie. Technologia zyskała uznanie w licznych testach pojazdów Tesli, produkowanych w oparciu o lekką konstrukcję aluminiową. Czynnikiem decydującym o udzieleniu przez producentów Tesli aprobaty na wykorzystanie wodorozcieńczalnej technologii Glasurit była między innymi integracja najnowszych technologii wraz z realizowaniem celów w zakresie równowagi ekologicznej. Technologia Glasurit zapewnia producentom aut możliwość spełnienia norm dotyczących redukcji emisji lotnych związków do atmosfery.

Wśród rozwiązań dla branży automotive można było zobaczyć także katalizatory samochodowe, wytwarzane w fabryce w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem, największym zakładzie produkcji katalizatorów firmy BASF w Europie. Produkty te wychodzą naprzeciw współczesnym wymogom środowiskowym, spełniając surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od 2014 r. normę Euro 6/VI. Katalizatory wytwarzane w Środzie Śląskiej stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, jak również samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Wśród zaawansowanych technologii, które są lub będą stosowane w zakładzie, wyliczyć można m.in. System Selektywnej Redukcji Katalitycznej (SCR) czy filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla. Produkty te zmniejszają emisję szkodliwych gazów o około 90 proc., dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko.

BASFbrak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska