Borealis, Nova Chemicals i Total budują wspólną fabrykę PE

Borealis, Nova Chemicals i… Borealis AG i NOVA Chemicals Corporation podpisały wstępne porozumienie w sprawie utworzenia spółki joint venture z firmą Total Petrochemicals and Refining USA, której celem zwiększenie mocy przerobowych w zakresie wytwarzania polietylenu, co według udziałowców ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na polietylen.

W ramach planowanej spółki przewiduje się budowę nowych obiektów w Teksasie, w tym instalacji do krakingu, o pojemności 1000 kiloton, oraz nowej wytwórni polietylenu Borstar w Bayport, o pojemności 625 kiloton.Spółka obejmie również już istniejącą w w Bayton fabrykę PE o pojemności 400 kiloton.

Przewiduje się, że po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, spółka zostanie założona pod koniec 2017 r. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2020. Według przedstawicieli udziałowców spółka pozwoli na osiągniecie efektu synergii dzięki silniejszej integracji łańcucha wartości i zastosowanie (po raz pierwszy na kontynencie amerykańskim) zastrzeżonej technologii produkcji polietylenu Borstar.

Nova Chemicals, mająca siedzibę w kanadyjskim Calgary, jest własnością International Petroleum Investment Co. w Abu Dhabi. IPIC jest również większościowym udziałowcem Borealis AG z siedzibą w Wiedniu. Total Petrochemicals to część francuskiego potentata w branży petrochemicznej Total SA.

- Współpraca z NOVA Chemicals and Total Petrochemicals jest atrakcyjnym projektem inwestycyjnym. W ramach tego przedsięwzięcia będziemy mogli wykorzystać nasze sprawdzone technologie oraz dotychczasowe doświadczenia uzyskane w innych projektach (np. Borouge) - poinformował prezes Borealis, Mark Garrett.

Prezes i dyrektor generalny Nova, Todd Karran, dodał, że spółka joint venture uzupełni strukturę istniejących aktywów NOVA Chemicals w Kanadzie i poszerzy ofertę o produkt PE. Firma intensywnie rozwija swoją działalność w Ameryce Północnej, w styczniu tego roku uruchomiła linię technologiczną do produkcji polietylenu niskiej gęstości LDPE w Joffre, w kanadyjskiej prowincji Alberta. Zdolności produkcyjne instalacji wynoszą ok. 453 tys. ton LDPE rocznie.

Nowa spółka joint venture wpisuje się w rosnącą liczbę inwestycji w instalacje do wytwarzania PE na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, co jest rezultatem zwiększenia wydobycia gazu łupkowego w USA w ostatnich latach. Jeszcze w tym roku przewiduje się wprowadzenie na rynki około 3000 kiloton PE w wyniku ekspansji Dow Chemical, ExxonMobil Chemical, oraz Chevron Phillips Chemical.

Jacek Leszczyński

Reportaże

Forum