Borealis rezygnuje z polietylenowego projektu w Kazachstanie

Borealis rezygnuje z polietylenowego…

Koncern Borealis w lakonicznym oświadczeniu opublikowanym 19 maja br. poinformował o rezygnacji z dalszych prac związanych z rozwojem projektu dotyczącego budowy krakera etanu w Kazachstanie.  

Jak poinformowały służby prasowe koncernu "decyzja o zakończeniu projektu oparta jest na dogłębnej ocenie wszystkich aspektów potencjalnego przedsięwzięcia i związana jest z obecną sytuacją spowodowana pandemią COVID-19 i co za tym idzie z niepewna sytuacją rynkową".

24 marca 2018 r. Borealis podpisał umowę z państwowym przedsiębiorstwem United Chemical Company LLP z Kazachstanu dotyczącą inwestycji petrochemicznej w Atyrau, mieście położonym w zachodnim Kazachstanie, u ujścia rzeki Ural do Morza Kaspijskiego. Umowa obejmowała budowę krakera etanu i 2 instalacji do produkcji polietylenu w technologii Borstar o łącznej wydajności 1,25 mln ton PE rocznie. 

Łączną wartość inwestycji szacowano wówczas na kwotę 6,8 mld USD. Jednak w tym roku Alfred Stern, prezes zarządu Borealis, oraz Mark Tonkens, dyrektor finansowy, przedstawili plany redukcji kosztów w celu złagodzenia wpływu pandemii COVID-19 na bilans spółki, w tym zmniejszenia wydatków w 2020 r., ale nie wskazali konkretnych projektów długoterminowych, które mogłyby zostać tymi cięciami dotknięte.

Borealis realizuje obecnie trzy duże projekty rozwojowe: zakład odwodornienia propanu (PDH) w belgijskim Kallo, Baystar w Port Arthur w Teksasie oraz projekt PP5 Borouge w Ruwais w Abu Zabi. Jak jednak już zapowiedział prezes koncernu, oczekiwanie, że zostaną one ukończone na czas, jest ze względu na obecne okoliczności "nierealistyczne".

JL