Drukuj

Borealis rozwija ofertę polipropylenu dla branży kompozytów Borealis introduces PP portfolio for composites

Borealis rozwija ofertę polipropylenu dla branży kompozytów
Borealis wprowadza do swojej oferty szerokie portfolio polipropylenu do zastosowania w lekkich materiałach kompozytowych. Nowe rozwiązania zostaną zaprezentowane po raz pierwszy podczas konferencji VDI International Conference on Plastics in Automotive Engineering, która odbędzie się w Mannheim (Niemcy). Jednocześnie Borealis poinformował o zwiększeniu zdolności produkcyjnych w zakresie polipropylenu wzmacnianego długimi włóknami szklanymi (PP-LGF) pod nazwą Fibremod w zakładach we włoskiej miejscowości Monza (Lombardia).

Polipropylen dla zastosowań w kompozytach pozwala uzyskać doskonałe właściwości mechaniczne i zmniejszenie wagi dla wymagającej branży motoryzacyjnej. Dążenie do obniżenia masy samochodu, oszczędności na paliwie i uzyskania lepszego profilu środowiskowego powodują, iż producenci coraz częściej sięgają po materiały alternatywne we wszystkich elementach pojazdów. W ostatnich latach różnego rodzaju materiały, głównie polimery termoplastyczne, używane były w celu zastąpienia stali i aluminium, zwłaszcza w wymagających częściach strukturalnych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Zyskiwały między innymi matryce termoplastyczne, jak np. polipropylen, ze względu na doskonałe właściwości przetwórcze i konkurencyjne koszty. Dlatego też Borealis zdecydował się dołączyć do grona firm oferujących rozwiązania przeznaczone specjalnie dla branży kompozytów, proponując kompletną gamę materiałów przeznaczonych dla zaawansowanych części samochodowych.

Jednym z najbardziej obiecujących obszarów zastosowania dla tych materiałów w motoryzacji są elementy podtrzymujące strukturę, gdzie zastąpienie przez polipropylen tradycyjnych materiałów jest szeroko stosowane. Koncern petrochemiczny współpracuje między innymi z niemiecką firmą Brose, oferującą innowacyjne rozwiązania między innymi dla systemów drzwiowych. Dla tej firmy Borealis opracował uchwyt do siedzeń wykonany z polipropylenu wzmacnianego krótkimi włóknami szklanymi. Inne rozwiązanie polega na opracowaniu PP z długimi włóknami szklanymi do konstrukcji drzwiowych. Ponadto we współpracy z firmą Takata, producentem poduszek powietrznych, Borealis opracował konstrukcję obudowy do poduszek powietrznych wykorzystujących PP-LGF.

Rozwinięcie zdolności produkcyjnych w zakresie materiałów Fibremod to efekt obserwowanego zwiększania się zapotrzebowania na te materiały, które pozwalają osiągnąć doskonałe właściwości mechaniczne, przy jednoczesnej wysokiej czystości i znakomitych właściwościach uzyskiwanych powierzchni. Materiały PP-LGF pod nazwą Fibremod produkowane są w miejscowości Monza od 2013 roku, a po rozbudowie zdolności w zakresie PP-LGF wyniosą 10 tys. ton rocznie. Rodzina Fibremod obejmuje kompoundy SGF i LGF wytwarzane w opatentowanej technologii pultruzji. Oprócz cennych właściwości mechanicznych posiadają one także korzystne cechy środowiskowe - ich temperatura przetwarzania jest obniżona, co skutkuje niższym zużycie energii w porównaniu z innymi tworzywami inżynieryjnymi i metalami.