Borealis zmodernizuje ważną instalację do produkcji poliolefin

Borealis zmodernizuje ważną instalację do produkcji poliolefin
Koncern Borealis ogłosił wartą 160 mln euro inwestycję w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w miejscowości Stenungsund w Szwecji. Będzie ona polegała na modernizacji krakera w celu zapewnienia najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństw procesowego i efektywności energetycznej.

Podczas prac zmodernizowane zostaną cztery piece procesowe, natomiast pozostałe dwa ze względu na wiek zostaną wyłączone. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2016-2020.

Kraker w Stenungsund charakteryzuje się elastycznością w zakresie surowcowym, a kompleks posiada największe w Europie zbiorniki służące do składowania surowców. Zakłady są dobrze zintegrowane pod względem wykorzystania produktów, dlatego też poprawa efektywności krakera jest niezbędna do dobrego funkcjonowania segmentu produkcji kabli i przewodów, przynoszącego Borealisowi spore dochody.

W ubiegłym roku Borealis zapowiedział wielomilionową inwestycję w rozwój krakera oraz ogłosił plany budowy zbiorników na etan importowany z USA i krajów europejskich.

Borealis jest jednym z największych światowych producentów poliolefin, chemikaliów podstawowych i nawozów. Firma zatrudnia ok. 6,5 tys. osób i działa w ponad 120 krajach świata. W 2014 roku przychody firmy ze sprzedaży wyniosły 8,3 mld euro. Największym udziałowcem koncernu jest International Petroleum Investment Company (IPIC) z Abu Dhabi (64 proc. udziałów), pozostałe 36 proc. akcji należy do OMV.

Obecnie Borealis i Borouge finalizują projekt rozbudowy instalacji do produkcji poliolefin w Abu Dhabi pod nazwą Borouge 3. Po zakończeniu inwestycji moce instalacji wzrosną o 2,5 mln ton (do 4,5 mln ton rocznie). Łącznie moce produkcyjne obu podmiotów wyniosą 8 mln ton poliolefin rocznie.

Oprócz poliolefin Borealis produkuje szereg chemikaliów podstawowych, jak np. melamina, fenol, aceton, etylen, propylen czy butadien - wraz z Borouge moce produkcyjne koncernu wyniosą w tym zakresie w br. 6 mln ton. Borealis produkuje również nawozy i inne produkty azotowe - moce produkcyjne wynoszą tu ok. 5 mln ton rocznie.

Czytaj więcej: Poliolefiny 74 Inwestycje 714