Bydgoszcz: miejsce spotkań branży narzędziowo - przetwórczej

Czy nie lepiej było po prostu przełożyć wystawę na następny rok?

Zdecydowanie nie, ponieważ jest to jedyne w Polsce wydarzenie dla branży narzędziowo-przetwórczej i jedyne o charakterze przemysłowym na północy Polski. Poza tym rynek nie znosi próżni. Jak każda branża, także nasza mierzy się z konkurencją. Oczywiście konkurencja nie jest zła, bo motywuje do jeszcze intensywniejszej pracy, ale pod warunkiem, że jest uczciwa i kieruje się rynkowymi założeniami. I choć wydawać by się mogło, że pandemia zweryfikuje rynek targowy, że zostaną na nim tylko uznane, wysokowartościowe wydarzenia, to jednak nadal pojawiają się imprezy bliźniaczo podobne do tych już uznanych, lecz mocno odbiegające od nich jakością. Często są organizowane w pośpiechu, bez odpowiedniego przygotowania, po cenach dumpingowych. W konsekwencji psują rynek. Takim praktykom mówimy „nie”, dlatego dbając o naszych klientów staramy się w tych realiach zachować ciągłość i dostarczyć produkt najwyższej jakości.

Co będziemy mogli zobaczyć na Targach INNOFORM we wrześniu?

Na 3 targowe dni hala BCTW zmieni się w nowoczesną narzędziownię i wtryskownię. Klienci, którzy od 2 lat czekają na targi w tradycyjnej formie, znów będą mogli się spotkać, by poznać nowości i wdrożyć je w swojej firmie, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami. Bogata i sprofilowana tematycznie oferta wystawców prezentowana na stoiskach to jak zawsze największy atut Targów INNOFORM. Również w tym roku istotnym elementem wydarzenia będzie Strefa Usług Przemysłowych dedykowana firmom podwykonawczym świadczącym usługi z zakresu produkcji form, obróbki materiałów, regeneracji narzędzi czy remontów maszyn.

Często to właśnie kooperacja pozwala sprostać wyzwaniom stawianym przez klientów w zakresie jakości i terminowości dostaw zamówionych produktów. Specjalna oferta wyposażonych stoisk modułowych pozwala na maksymalizację korzyści przy minimalizacji kosztów. To właśnie na INNOFORM usługodawcy znajdują klientów i podpisują zlecenia. Zadbaliśmy także o wartościowy i merytoryczny program towarzyszący. Tegoroczna Konferencja Narzędziowo-Przetwórcza poruszy tematykę Przemysłu 4.0 w branży narzędzi specjalnych i przetwórstwa oraz problematykę skracania globalnych łańcuchów wartości jako szansy dla branżowych przedsiębiorstw. Nie zabraknie też cenionej, organizowanej przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, Giełdy Kooperacyjnej, która w tym roku będzie miała formułę hybrydową. Giełda jest już szeroko promowana wśród przemysłowców poprzez działające w całej Europie ośrodki sieci Enterprise Europe Network. Chcemy wykorzystać fakt, iż Targi MOULDING EXPO po czteroletniej przerwie odbędą się dopiero w połowie 2023 r. i zapraszamy do Bydgoszczy firmy z okolic Stuttgartu.

now-2031

Wybór Bydgoszczy jako lokalizacji wystawy nie jest oczywiście przypadkowy. Jednak słychać było plotki o ewentualnej przeprowadzce targów. Ile w tym prawdy?

Dzięki naszym staraniom, od 5 lat INNOFORM jest ogromną promocją dla miasta i regionu zarówno pośród polskich przemysłowców, jak i na arenie międzynarodowej. Targi budują kontakty biznesowe i przyspieszają rozwój branży. Ponadto impreza daje efekt mnożnikowy w wielu innych obszarach lokalnego biznesu, w hotelach, gastronomii, transporcie. Spotkania branżowe oferują możliwość szybkiego „powrotu do gry” i rozwoju działalności, dlatego tak ważne jest kontynuowanie projektu w regionie, gdzie narzędziowców i przetwórców tworzyw polimerowych jest najwięcej. Mówi się, że „w każdej plotce tkwi ziarno prawdy”. Przyznaję, że rozważaliśmy przeniesienie ekspozycji w inne miejsce na północy Polski. Powodem była bardzo wysoka kwota wynajmu BCTW. W porę jednak przyszedł kompromis i zostajemy w Bydgoszczy.

Jakie są dalsze plany rozwoju Targów INNOFORM?

Pomysłów mamy wiele i liczę, że część z nich zrealizujemy już we wrześniu. Jedno jest pewne – pragniemy odbudować targi mocno poturbowane przez pandemię. Zamierzamy kontynuować kierunek obrany na samym początku, czyli zachować wąski profil targów skierowanych przede wszystkim do narzędziowców. Każda kolejna edycja „wzmacniana” będzie bogatym programem merytorycznym, odpowiadającym na aktualne potrzeby branży. Nadal niezwykle istotny jest dla nas wydźwięk edukacyjny imprezy, dlatego ponownie zorganizujemy dzień szkolny. Chcemy promować branżę wśród młodzieży ze szkół technicznych z całego regionu, która zapoznając się z najnowszymi rozwiązaniami w branży narzędziowej może także porozmawiać ze swoimi potencjalnymi pracodawcami i poznać ich oczekiwania oraz propozycje zatrudnienia. 

Rozmawiała: Agata Mojcner

Największy na południu Polski organizator
 

Największy na południu Polski organizator targów, konferencji, sympozjów i szkoleń, właściciel i operator EXPO Kraków

Polska

Reportaże

Forum