CIECH na Kompozyt Expo 2017

CIECH na Kompozyt Expo 2017
W dniach 11-12 października CIECH Sarzyna - polski producent żywic epoksydowych oraz nasyconych i nienasyconych żywic poliestrowych - wziął udział w Międzynarodowych Targach Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych Kompozyt-Expo w Krakowie.

CIECH posiadający bogatą, siedemdziesięcioletnią historię jest dziś liderem polskiego rynku chemicznego i jedną z największych polskich firm o międzynarodowym zasięgu. Z myślą o rosnących potrzebach globalnego przemysłu, Grupa CIECH rozwija technologie wytwarzania żywic oraz innych produktów pochodnych. Współpracując z ośrodkami naukowymi, spółka wdraża zaawansowane systemy, dzięki którym jej klienci otrzymują gwarancję najwyższej jakości zakupionych towarów.

Zlokalizowana w województwie podkarpackim CIECH Sarzyna (dawniej Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna) jest jedną z kluczowych spółek Grupy CIECH i filarem jej segmentu organicznego. Korzenie firmy sięgają 1937 roku.
CIECH Sarzyna specjalizuje się w produkcji środków ochrony roślin (AGRO) oraz żywic. Pełen asortyment wyrobów obejmuje ponad 1000 pozycji i ich pochodnych.

Na targach Kompozyt-Expo, CIECH Sarzyna przyciągnęła tłumy zwiedzających prezentacją stosunkowo nowej technologii wykorzystującej w procesie infuzji membrany silikonowe. Firma, wspólnie z brytyjskim przedsiębiorstwem Alan Harper Composites, specjalizującym się w procesach formowania zamkniętego, przedstawiła praktyczne zastosowanie tej technologii, która rewolucjonizuje produkcję kompozytów.

CIECH powstał w 1945 roku jako państwowa Centrala Importowo-Eksportowa Chemikaliów i Aparatury Chemicznej. Od samego początku firma eksportowała swoje produkty - sodę kalcynowaną, karbid i biel cynkową - do 12 krajów świata. Na początku lat 60. nazwa firmy została zmieniona na Centralę Handlu Zagranicznego CIECH, gdzie CIECH stanowił skrót nazwy Centrala Importowo-Eksportowa Chemikaliów.

Na przełomie lat 80. i 90., na początku transformacji, CIECH był największą centralą handlu zagranicznego posiadającą monopol na dostawy ropy naftowej do polskich rafinerii.

W 1990 roku, kiedy centrala obchodziła 45-lecie, zajmowała według amerykańskich rankingów 97. miejsce wśród 100 czołowych firm świata.

Przejście Polski z gospodarki centralnie planowanej na wolnorynkową, oznaczało dla firmy utratę monopolu na dostawy ropy. Wymogło to na spółce konieczność przekształcenia się w nowoczesny i wolnorynkowy koncern chemiczny. W następnych latach firma rozpoczęła proces budowania grupy kapitałowej skupiającej wokół siebie ważne krajowe zakłady produkcyjne.


JL