Cezex upadł

Cezex upadł
Cezex zatonął. Firma nie zawrze układu z wierzycielami.

Sąd Rejonowy w Warszawie zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego spółki Cezex z bardziej pozytywnej opcji obejmującej możliwość zawarcia układu z wierzycielami na opcję całkowicie negatywną, czyli upadłość obejmującą likwidacje majątku.

Oznacza to, że firma idzie pod młotek. Majątek wchodzący w skład masy upadłości zostanie zlikwidowany, a suma w ten sposób uzyskana przeznaczona na zaspokojenie wierzycieli. Wszelkie zobowiązania pieniężne Cezexu, których termin płatności jeszcze nie nastąpił, stały się teraz wymagalne.

Cezex od ok. półtora roku znajdował się w upadłości układowej. Chciał zawarcia układu z wierzycielami. Tym, którym zalegał mniej niż 10 tys. zł proponował spłatę wszystkich długów w pierwszym roku po zatwierdzeniu i uprawomocnieniu się układu. Wierzycielom z kwotą zadłużenia 10 – 100 tys. zł proponował odzyskanie 80 proc. długów w drugim, trzecim, czwartym i piątym roku. Wreszcie tych, u których był zadłużony na ponad 100 tys. chciał spłacić w 60 proc. w drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po zatwierdzeniu i uprawomocnieniu się układu.

Te propozycje jednak nie przeszły. Uznano, że szanse na realizację układu są w obecnej sytuacji niewielkie i trzeba zastosować bardziej radykalne metody. Ogłoszono upadłość z likwidacją majątku.

Skąd w ogóle wzięły się problemy Cezexu?

Firma, musząc czekać miesiącami na zapłatę za papier sprzedawany do drukarń, sama zaczęła zalegać z płatnościami dostawcom tegoż papieru. Ci więc zaczęli wstrzymywać dalsze dostawy, Cezexowi zabrakło zaś towaru. Niektórzy z wierzycieli wystąpili na drogę sadową. Zdecydowały po prostu różne terminy płatności na linii Cezex – dostawcy papieru i drukarnie – Cezex. W tym pierwszym przypadku były one znacznie krótsze, co spowodowało zatory płatnicze.

Cezex w chwili swojej największej świetności była największą firmą na rynku dystrybucji papieru w Polsce, działającą wyłącznie w oparciu o polski kapitał. Posiadał ok. 20 proc. udziału w rynku hurtowników papieru, obsługując ponad 30 proc. wszystkich zamówień. W swej ofercie dysponował także produktami z tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej: Prawo 234


Mańka Barcik Mańka Barcik

Wysłany: 2013-04-11 22:40:29

Jakos mi ich nie zal.. reprezentuje jednego z wierzycieli i stwierdzam jedno - ten caly Cezex to banda kombinatorow i cwaniaków. Do tego bezczelnych. Na drzewo z takimi. Tylko, ze Cezex utonie, a im wlos z glowy nie spadnie, juz sie dobrze poustawiali, ale wiadomo kto w Polsce ma takie przywileje i zarabia na ukladzikach - glosno mowic nie trzeba.

Ardik Ardik
*.196.152.2

Wysłany: 2013-04-24 14:57:26

Jest ktoś w stanie powiedzieć gdzie można teraz zaopatrzyć się najlepiej w papiery fedrigoni, favini i koehler do dalszej odsprzedaży?


Forum

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Ramones

Własna firma produkcyjna 2018-04-30

Reportaże