Chinaplas 2019 pokaże przyszłość przemysłu opakowań

Chinaplas 2019 pokaże przyszłość…

Przemysł opakowaniowy odgrywa w gospodarce coraz ważniejszą rolę. Firmy poszukują opakowań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. To czy opakowanie może służyć jako siła napędowa marki i w jaki sposób staje się dla przedsiębiorstw ważnym środkiem do realizacji ich strategii biznesowych, jest obecnie najbardziej aktualnym tematem w branży.

Opakowania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta

W porównaniu z Europą, USA, Japonią i innymi krajami, Chiny dość późno zainteresowały się na dobre przemysłem opakowań. Jednak w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dochody i standard życia Chińczyków dynamicznie wzrosły a rodzimy przemysł opakowań znacząco się rozwinął. W rezultacie wzrasta zapotrzebowanie na technologie, które pomagają w precyzyjnej, szybkiej i elastycznej obsłudze małych i niestandardowych zamówień, a producenci dokonują znacznych ulepszeń z niespotykaną dotąd częstotliwością.

Na targach Chinaplas firma HP Inc. zaprezentuje swoje rozwiązania Indigo w zakresie druku cyfrowego dla opakowań elastycznych, które zwiększają wartość produktu poprzez jego personalizację. Technologia druku cyfrowego może być stosowana w celu skrócenia czasu realizacji dostaw, oszczędności kosztów, usprawnienia procesów pracy. Rolowa maszyna HP Indigo 20000 Digital Press przeznaczona dla rynku opakowań na podłożach elastycznych osiaga prędkość druku do 42 m/min w trybie kolorowym, przy maksymalnej szerokości wstęgi 76 cm. Maszyna charakteryzuje się jakością druku porównywalną z jakością rotograwiury i spełnia normy bezpieczeństwa dla opakowań artykułów spożywczych.

Autodesk Software (China) Co. Ltd. zaprezentuje oprogramowanie do modelowania 3D - Moldflow 2020. Oprogramowanie do analizy form wtryskowych Moldflow pomaga użytkownikom kontrolować i ulepszać procesy projektowania elementów z tworzyw sztucznych, projektowania form wtryskowych oraz formowania wtryskowego.

W kierunku zrównoważonego rozwoju

W warunkach szybkiego rozwoju branży e-commerce i ciągłych zmian w środowisku biznesowym, ma miejsce "rewolucja opakowaniowa" wywołana "przemianami konsumpcyjnymi". Według danych chińskiego urzędu statystycznego, ilość przesyłanych paczek kurierskich w Chinach przez kolejne lata plasuje się na szczycie światowego rankingu i w ciągu ostatniej dekady wzrosła ponad dwudziestokrotnie. Jednak za kulisami szybkiego wzrostu tego rynku stoi również szokujące marnotrawstwo materiałów opakowaniowych. Jednocześnie, całkowity wskaźnik recyklingu odpadów opakowaniowych w Chinach wynosi obecnie mniej niż 20%. Jak zmniejszyć obciążenie środowiska naturalnego, rozwijając jednocześnie gospodarkę, jest w ostatnich latach probelemem, z którym boryka się społeczeństwo.

Firma Hubei Guanghe Biotechnology Co., Ltd., będąca głównym uczestnikiem kampanii ochrony środowiska Grupy Alibaba, zaprezentuje w pełni biodegradowalny materiał GH7-1-360, który został opracowane we współpracy z Instytutem Chemii Stosowanej w Changchun, będącym filią  Chińskiej Akadaemii Nauk. Materiały przeznaczone na worki kurierskie, posiadają europejski certyfikat DIN CERTCO dla produktów w pełni biodegradowalnych.

Z kolei kompostowalny blend PLA/PBAT firmy Suzhou Hanfeng New Material Co. może być wykorzystany do produkcji „zielonych”  toreb kurierskich, jednorazowych pudełek na lunch, misek, kubków, toreb sklepowych, itd.

W trakcie targów Chinaplas 2019 będą funkcjonować  strefy: "Technologii Recyklingu", "Recyklingu Tworzyw Sztucznych" oraz "Biotworzyw".

Innowacje opakowaniowe spełniające potrzeby konsumentów w zakresie świeżości, smaku i estetyki

Konsumenci dbają o świeżość i smak potraw i napojów. Uważają, że opakowanie nie powinno psuć lub zmieniać smaku, ale zatrzymywać składniki odżywcze w zapakowanym produkcie. Jeśli chodzi o utratę smaku i składników odżywczych żywności i napojów pod wpływem światła i powietrza, innowacyjne rozwiązania w zakresie opakowań pomogą zachować świeżość produktów bez dodawania konserwantów.

NatureWorks LLC zaprezentuje nową generację torebek na herbatę i kawę wykonanych z biopolimeru na bazie Ingeo PLA, który nie tylko nadaje się do kompostowania, ale również pomaga poprawić wrażenia konsumentów w zakresie smaku i aromatu.

Przejrzyste opakowania są popularne wśród konsumentów. Polipropylenowy środek klarujący Millad NXTM 8000 firmy Milliken Enterprise Management (Shanghai) Co., Ltd. pozwala, aby produkty o większej grubości były tak samo przezroczyste jak szkło. Millad NXTM 8000 może zastąpić drogie przezroczyste materiały o ograniczonej funkcjonalności i poprawić estetykę obecnych materiałów polipropylenowych. Środek klarujący znajdzie swoje zastosowanie m.in. w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym.