Chińczycy przejmują KraussMaffei Group

Chińczycy przejmują KraussMaffei…
Chemiczna grupa ChemChina za kwotę 925 mln euro kupi KraussMaffei Group, niemieckiego producenta maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przejęcie przez inwestora z Państwa Środka ma wspomóc rozwój firmy, zwłaszcza w Chinach i innych krajach Azji, oraz umocnić jej pozycję w Niemczech i Europie. Rozwój w Chinach ma być efektem coraz większego nacisku na jakość w tym kraju, a renoma trzech marek - KraussMaffei, KraussMaffei Berstorff i Netstal - ma ową jakość zapewniać.

Główna kwatera KraussMaffei pozostanie w Monachium. W stolicy Bawarii znajdować się też będzie centrum operacyjne spółki, która w dalszym ciągu będzie działać jako niemiecka firma kontrolowana przez radę nadzorczą z udziałem reprezentacji pracowników. Wszystkie umowy zbiorowe oraz uzgodnienia lokalne pozostają niezmienione. W tej chwili firma zatrudnia ok. 4,5 tys. osób, z których 2,8 tys. pracuje w Niemczech. W 2016 roku spółka planuje zwiększyć ilość pracowników, także w Niemczech.

- Wzmacniamy nasz koncern przejmując jedną z czołowych firm przemysłowych o 178-letniej historii - powiedział Jianxin Ren, prezes ChemChina. - Zakładamy, że KraussMaffei Group zachowa swoją tożsamość i niezależność. Inwestujemy w rozwój silnego kierownictwa spółki i jej technologiczną specjalizację. W ten sposób chcemy także wzmocnić naszą działalność w Chinach oraz umocnić pozycję biznesu maszyn chemicznych w koncernie, który obejmuje budowę i sprzedaż maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Chcemy być pionierem w realizacji programu Made in China 2025, który ma wzmocnić chiński przemysł. Potencjał rozwojowy KraussMaffei Group jest olbrzymi, zwłaszcza przy zwiększonym dostępie do chińskiego rynku, który chcemy zapewnić. Uważamy, że trendy w branży samochodowej w stronę bardziej zaawansowanego wytwarzania i zmniejszania wagi komponentów przełożą się na znaczny wzrost możliwości w zakresie wytwarzania wysokiej jakości detali wtryskiwanych. Wspólnie ChemChina i KraussMaffei Group znajdują się na dobrej pozycji dla przyszłego wzrostu.

Koncern ChemChina to największa chińska grupa chemiczna o rocznych przychodach w wysokości 37 mld euro (2015), zatrudniająca 140 tys. osób, w tym 45 tys. poza granicami Chin. Koncern działa na skalę globalną, m.in. poprzez inwestycje i przejęcia (np. we Włoszech, Norwegii, Wlk. Brytanii czy Singapurze). Ostatnio ChemChina przejęła producenta wysokiej klasy opon, spółkę Pirelli.

- ChemChina to strategiczny inwestor o długoterminowej perspektywie, który zainteresowany jest naszą spółką od lat - skomentował przejęcie Frank Stieler, szef Krauss Maffei Group.

Poprzednim właścicielem KraussMaffei był kanadyjski fundusz private equity Onex, który nabył spółkę w 2012 roku. W ciągu ostatnich lat niemiecki producent wtryskarek osiągnął dobre wyniki finansowe - w 2014 roku przychody spółki wyniosły 1,1 mld euro, a przedstawiciele firmy spodziewają się 10-procentowego wzrostu przychodów za rok 2015.

Czytaj więcej: Wtryskarki 481 Przejęcia 208

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw
 

Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 54-614 Wrocław, Sokalska 2


Reportaże

Forum

Bronio

Białe smugi blisko punktu wtrysku PA 66+30GF 2019-05-17

Uoop90

Wpływ parametrów procesu frezowania na twardość tworzyw 2019-05-08

Pawel74

Geometria ślimaka PVC , PP 2019-04-18

Iebm

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-04-15

Iebm

Zamykanie rdzeni 2019-04-15