Ciech zakończył kontraktację sody na rok 2020

Ciech zakończył kontraktację…

Grupa Ciech zakończyła kontraktację na rynku sody kalcynowanej na rok 2020. Soda z polskich i niemieckich zakładów Ciech trafi do ok. 300 lokalizacji na świecie. Mimo obserwowanego spowolnienia w branży automotive i budownictwie, podstawowy dla Grupy rynek – Europa Środkowa i Wschodnia – cechuje się stabilnym popytem, któremu sprzyjają m.in. realizowane i zakończone już inwestycje w segmencie produkcji szkła płaskiego oraz wzmacniający się trend wykorzystywania opakowań szklanych, co może skutkować wzrostem mocy produkcyjnych tego segmentu szkła nie tylko w tej części Europy.

W biznesie sodowym zdecydowana większość kontraktów w Europie zawierana jest na rok. Okres kontraktacji trwa zwyczajowo od października do stycznia. Grupa Ciech, oprócz sody kalcynowanej lekkiej i ciężkiej, oferuje klientom – nierzadko największym koncernom branży FMCG i wiodącym producentom szkła - dodatkowo specjalistyczne usługi logistyczne oraz doradztwo technologiczne.

- Dobra reputacja oraz znajomość potrzeb rynku pozwoliła nam na zawarcie korzystnych kontraktów, po cenach wyższych niż rok wcześniej, co częściowo wynikało m.in. z rosnących kosztów certyfikatów CO2. Działania sprzedażowe prowadziliśmy w otoczeniu lekkiego spowolnienia w branżach automotive oraz budowlanej, a także silnej konkurencji na rynku. Pozytywna kontraktacja to efekt naszych przewag konkurencyjnych: bardzo dobrej jakości produktu, stabilnych dostaw i wzorowej obsługi klientów. Warto podkreślić optymistyczne sygnały o dalszym rozwoju branż, w których soda kalcynowana jest ważnym elementem procesów wytwórczych, przede wszystkim w segmencie produkcji szkła - mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu Ciech S.A.

Przez lata współpraca strategicznego producenta sody kalcynowanej - Ciech, dostawców wysokiej jakości piasku z polskich złóż oraz dynamicznie rozwijająca się gospodarka z dużym udziałem inwestycji infrastrukturalnych pozwoliły stworzyć w tej części Europy klaster produkcji i przetwórstwa szkła.

W latach 2019-2020 moce zlokalizowanych w Polsce fabryk szkła płaskiego wzrosną o ok. 45 proc. wobec 2018 roku, dzięki czemu nasz kraj będzie liderem pod względem nowych inwestycji w tej branży. W ubiegłym roku została otwarta nowa linia produkcyjna w hucie szkła w Ujeździe pod Częstochową, a w tym roku możliwe jest uruchomienie kolejnych inwestycji w obszarze produkcji szkła płaskiego . Rosnąca popularność opakowań szklanych w Europie może skutkować także inwestycjami w tym segmencie - w Polsce i w tym regionie Europy obecni są duzi producenci opakowań szklanych. Plany rozbudowy mocy szkła opakowaniowego na najbliższe lata są też ogłaszane w Europie Zachodniej.

Soda kalcynowana z polskich i niemieckich zakładów Ciech trafi do ok. 300 lokalizacji na świecie. Połowa sody kalcynowanej używanej w skali globalnej wykorzystywana jest jako surowiec do produkcji szkła. Znajduje także zastosowanie przy wyrobie środków piorących i czyszczących, a także w przemyśle chemicznym.

Soda kalcynowana jest wykorzystywana również m.in. w przemyśle metalurgicznym w krajach skandynawskich i przy produkcji materiałów izolacyjnych, oraz w szybko rosnącym segmencie wytwarzania baterii.

Oprócz korzystnych trendów w obszarze sody kalcynowanej, Ciech w ostatnich kwartałach zwiększył także udział w rynku sody oczyszczonej w Europie Środkowo-Wschodniej, oferując sodę oczyszczoną stosowaną w przemyśle spożywczym i paszowym w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji czy Austrii. Z uwagi na rosnące wymogi ochrony środowiska przewidywany jest też istotny wzrost zużycia sody oczyszczonej w sektorze odsiarczania gazów spalinowych (ostatnio szczególnie w świetle zwiększających się wymogów co do emisji zanieczyszczeń w transporcie morskim - nowe standardy International Maritime Organisation obowiązujące od początku 2020 roku).


Czytaj więcej:
Szkło 35

brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska