Ciech zbudował instalację w Soda Mątwy

Ciech zbudował instalację… W Inowrocławskich Zakładach Chemicznych Soda Mątwy SA zakończyła się budowa instalacji sody kalcynowanej ciężkiej monohydratowej. Inwestycja kosztowała ponad 55 mln zł. Zdolność produkcyjna nowej instalacji wynosi ok. 500 tys. ton surowca rocznie.

- Instalacja pozwoli na produkcję sody nowego gatunku, o innych niż dotychczas własnościach fizyko-chemicznych. Spełnia ona nawet najbardziej wygórowane oczekiwania naszych obecnych klientów, pozwoli też dotrzeć do nowych odbiorców. Uzyskany produkt spełnia najsurowsze wymogi rynku europejskiego i światowego - tłumaczy Jan Szczepański, prezes Soda Mątwy.

Instalacja powstała w ciągu dwóch lat. Jej budowa została sfinansowana z kredytu i środków własnych firmy. - Inwestycja w liczących sobie już ponad 125 lat naszych zakładach, jest kolejnym skokiem technologicznym. Zastosowana w 1907 r. przez ówczesnego właściciela koncern Solvay'a tzw. metoda ciągła odeszła do historii - dodał prezes Szczepański.

Planowana zdolność produkcyjna nowej instalacji w Mątwach wynosi około 500 tys. ton rocznie. Dzięki jej uruchomieniu Soda Mątwy zwiększy produkcję sody kalcynowanej ciężkiej przeznaczonej m.in. surowca dla przemysłu szklarskiego z prawie 430 tys. ton w 2006 r. do 486 tys. w roku bieżącym i 510 tys. ton w 2008 r.

Należące od 1996 roku do Grypy Ciech, Inowrocławskie Zakłady Chemiczne Soda Mątwy i pobliskie Janikowskie Zakłady Sodowe Janikosoda są jedynymi wytwórcami sody w Polsce. Segment sodowy wygenerował w pierwszym półroczu 2007 r. ponad 26 proc. przychodów Grupy Ciech. Jest to wzrost o 17 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Po przejęciu w grudniu 2006 r. rumuńskiej spółki USG Govora, Ciech jest drugim producentem sody w Europie. Po nabyciu 11 lat temu pakietu akcji kujawskich spółek sodowych - Soda Mątwy i Janikosoda - przechodzą one w ramach Dywizji Sodowej Grupy Chemicznej Ciech ciągły proces restrukturyzacji i rozwoju.

Teraz przed Ciechem kolejna ważna inwestycja. Chodzi o realizację planowanych zadań w bydgoskim Zachemie. Do 2011 r. wartość inwestycji ma sięgnąć tam 500 mln zł.

Czytaj więcej:
brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska

Reportaże

Forum