Co może cobot?

Co może cobot?

Małe i średnie firmy w Polsce w pierwszej kolejności planują robotyzację pakowania i paletyzacji (39,6% badanych), obsługi maszyn (37,6%), montażu (18,8%) i przenoszenia towarów (17,8%). Te i inne aplikacje prezentuje Universal Robots (UR), pionier i lider na rynku robotów współpracujących, podczas serii swoich webinariów. Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. 

Obsługa maszyn

Roboty współpracujące automatyzują obsługę maszyn - między innymi obrabiarek CNC, wtryskarek, pras krawędziowych, pras tłoczących. Coboty pozwalają zwiększyć tempo i jakość procesów przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka urazów związanych z pracą przy ciężkich maszynach. Na takie rozwiązanie zdecydował się 2K Trend - a.s. czeski producent elementów z tworzyw sztucznych produkowanych na potrzeby koncernów samochodowych.

2K Trend, a.s. to producent wysokiej jakości elementów z tworzyw sztucznych produkowanych techniką formowania wtryskowego na potrzeby koncernów samochodowych. Firma stanęła przed problemem braku pracowników do obsługi wtryskarek i zdecydowała się na wykorzystanie do tego zadania cobota UR10. 

Cobot UR10 realizuje pełen cykl produkcyjny, zapewniając optymalizację pracy i rozwiązując jednocześnie problem braków kadrowych. UR10 umieszcza materiał wyjściowy - na ogół w postaci granulek - w formie i w ten sposób rozpoczyna proces formowania wtryskowego. Zakończeniem tego procesu jest wyjęcie przez cobota gotowych kształtek z formy i umieszczenie ich na taśmie przenośnika. Jest to zajęcie monotonne, a jednocześnie wymagające niezwykłej precyzji - doskonale nadające się do zrobotyzowania. 

Wkręcanie

Coboty mogą automatyzować procesy wkręcania i dokręcania oraz pokrewne. Cobot charakteryzuje się małym obrysem, niską wagą i może być w prosty sposób przeprogramowany do obsługi kolejnej aplikacji lub innego narzędzia. Wbudowany czujnik siły i momentu obrotowego zapewnia optymalizację procesu wkręcania. Dwa coboty UR10 w fabryce Group PSA w Sochaux wkręcają śruby na linii montażu nadwozi samochodowych. W ten sposób firma zoptymalizowała proces, zmniejszyła koszty, a także poprawiła warunki pracy operatorów. Cała aplikacja została opatentowana przez PSA ze względu na nietypową konstrukcję stanowiska. 

Spawanie 

Coboty mogą realizować spawanie łukowe, metodą TIG i MIG, laserowe, ultradźwiękowe, plazmowe i punktowe, jak również lutowanie i lutowanie twarde. Ruch procesowy MoveP gwarantuje stałą prędkość ruchu palnika na całej trajektorii ruchu robota, eliminując ryzyko przegrzania spoiny. Dzięki wykorzystaniu cobota można zwiększyć jakość spawu i odciążyć pracowników od niebezpiecznego i nieergonomicznego zadania.

Rozwiązanie, którego poszukiwała niemiecka firma Ferdinand Wagner, musiało być wysoce zaawansowane na wielu płaszczyznach, a jakość miała decydujące znaczenie. Oferowane urządzenie musiało przygotowywać i zabezpieczać nieobrobione części bez ingerencji ani pomocy, a następnie podawać te części do spawania. Następnie elementy miały być ustawiane w prawidłowym położeniu na potrzeby procesu lutowania. 

Dwa roboty UR współpracujące ściśle ze sobą oraz z innymi maszynami kontrolują skomplikowany proces lutowania i spawania. Pierwszy robot wybiera części do spawania, umieszcza je w maszynie do sczepiania, a następnie zanurza w cieczy. Drugi robot przenosi część do stacji lutowniczej o wysokiej częstotliwości w celu połączenia. Następnie robot przybliża element do systemu kamer, który automatycznie i obiektywnie sprawdza jakość spawania i lutowania. 

Pakowanie i paletyzacja

Pakowanie i paletyzacja są czynnościami powtarzalnymi i jednocześnie - z racji monotonnego charakteru - uciążliwymi dla człowieka. Dlatego procesy te idealnie nadają się do robotyzacji. Dzięki rozwojowi na rynku chwytaków, obecnie roboty współpracujące mogą obsługiwać także bardzo małe lub bardzo delikatne elementy, takie jak komponenty elektroniczne lub owoce.

Katowicka fabryka Unilever w pełni zautomatyzowała dwie linie produkcyjne, gdzie przy procesach związanych z pakowaniem herbaty pracuje sześć cobotów UR10. Przed wdrożeniem automatyzacji wszystkie zadania wykonywane były przez człowieka. Operatorzy na stanowisku pracy spędzali około 70% czasu pakując i 30% czasu paletyzując. Całkowita automatyzacja paletyzowania przez coboty sprawiła, że operatorzy zostali odciążeni z 30% zadań. Coboty wykonują najbardziej uciążliwe prace i są przy tym wyjątkowo wydajne – umieszczają na paletach około 1100 kartonów podczas ośmiogodzinnej zmiany. W procesie paletyzacji każdy z kartonów układany jest na palecie przez robota wg z góry określonego wzoru.

ur-unilever