Co może cobot?

Bin picking 

Coboty wyposażone w innowacyjne chwytaki, systemy wizyjne i współpracujące z systemami uczenia maszynowego mogą przenosić różne przedmioty nawet w środowiskach nieuporządkowanych takich jak kosze czy pojemniki. W austriackiej firmie produkującej części metalowe i aluminiowe Jenny | Waltle dwa coboty pobierają części z nieuporządkowanego pojemnika i przenoszą je do frezarki, zapewniając producentowi stabilność procesu i bezbłędną produkcję. Podczas pracy na dwóch zmianach, coboty UR5 są w stanie obsłużyć do 2400 części dziennie. 

Polerowanie 

Zadania związane z polerowaniem wymagają określonego, często delikatnego nacisku. Coboty UR są wyposażone w zaawansowany czujnik siły i momentu obrotowego, dzięki któremu automatycznie dostosują pozycję w celu uzyskania pożądanego efektu. Coboty wykorzystywane w aplikacjach związanych z polerowaniem mogą znacząco zwiększyć przepustowość linii produkcyjnej oraz ograniczyć ilość odpadów. Cobot UR10 pozwolił amerykańskiej firmie Paradigm Electronics zwiększyć wydajność o 50%.

Paradigm Electronics to firma produkująca najwyższej jakości głośniki oraz subwoofery. Próbując zaspokoić zapotrzebowanie na produkty wymagające dużych nakładów pracy, firma wdrożyła maszyny Universal Robots odpowiadające za operacje polerowania, dzięki czemu udało się znacznie zwiększyć wydajność produkcyjną, eliminując "wąskie gardła" i usprawniając środowisko pracy.

Przy zastosowaniu zbyt dużej siły, powierzchnia rozgrzewa się, przez co wynik jest niezgodny z oczekiwaniami. Możliwość ustawienia siły docisku generowanego przez robota była dużą zaletą, podobnie jak bezpieczeństwo pracy ramię w ramię z człowiekiem. 

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że istnieją systemy umożliwiające kontrolę siły docisku, ale ich cena była niemal równa cenie całego robota UR. Dlatego ucieszyliśmy się, gdy okazało się, że maszyna posiada wbudowany taki układ - powiedział John Philips, kierownik działu usług produkcyjnych w firmie Paradigm, który aktualnie bada możliwości dalszych zastosowań robotów UR.

Wszystkie powyższe aplikacje są omawiane podczas webinariów organizowanych przez Universal Robots. Informacje na temat całego cyklu, rejestracja oraz nagrania poprzednich spotkań są dostępne TUTAJ.

ur-spawanie