Co tworzywa dają medycynie?

Co tworzywa dają medycynie?… Nowoczesna ochrona zdrowia byłaby niemożliwa bez tworzyw sztucznych. To spostrzeżenie przedstawicieli stowarzyszenia PlasticsEurope opublikowane zostało w ich corocznym raporcie poświęconym branży tworzyw sztucznych.

Tworzywa w ocenie PlasticsEurope odgrywają kluczową rolę w leczeniu i ratowaniu ludzkiego życia i są używane od strzykawek aż po najbardziej zaawansowane urządzenia high-tech.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia co roku z powodu malarii umiera w Afryce ok. miliona ludzi, głównie dzieci. Oznacza to śmierć jednej osoby co czterdzieści pięć sekund. I są to dane alarmujące. Jednak w przypadku tej choroby tworzywa sztuczne zapewniają proste i łatwe w dostępie rozwiązanie, którym jest zastosowanie tworzywowych siatek zawierających środki owadobójcze. Siatki takie – moskitiery - odstraszają komary roznoszące choroby, dzięki czemu życie wielu ludzi może zostać uratowane.

Tworzywa sztuczne są wszechstronne, wytrzymałe oraz łatwe do czyszczenia i sterylizacji. Stanowią również doskonałą barierę dla płynów, gazów i zanieczyszczeń. Wszechstronność tworzyw w medycynie została potwierdzona licznymi wynalazkami, za sprawą których tworzywa pozostają na szczycie listy materiałów o innowacyjnych i przełomowych zastosowaniach.

PlasticsEurope


Obecnie jest już możliwe wyeliminowanie jednego z największych problemów ostatnich lat, tj. zakażeń szpitalnych. Jest to wykonalne przy pomocy zastosowania zapobiegających rozwojowi drobnoustrojów innowacyjnym polimerom. Są one wykorzystywane do produkcji rurek, torebek do przechowywania krwi do transfuzji, igieł czy też sprzętów szpitalnych, a także powierzchni roboczych, które w przeszłości były źródłem potencjalnych infekcji.

Dzięki użytkowaniu polimerów o doskonałych własnościach barierowych można również zwiększać efekt działania najskuteczniejszych lekarstw.

Według najnowszych badań za pomocą tworzyw sztucznych można odwzorowywać nawet najbardziej złożone struktury i cechy komórek biologicznych. W przyszłości polimery uformowane w podwójne helisy będą mogły być stosowane do budowy syntetycznych struktur zachowujących się jak białka. Będzie je można wykorzystywać jako nośniki transportujące w organizmie lekarstwa przeznaczone do zwalczania konkretnych chorób.

Przewidywania autorów z PlasticsEurope pozwalają im także na formułowanie tez, iż pewnego dnia w ludzkim organizmie będą mogły krążyć syntetyczne komórki krwi, podobne do czerwonych krwinek. Ich rolą byłoby dostarczanie pacjentom skutecznych leków onkologicznych lub będą zastępowały awaryjną transfuzję bez konieczności oznaczania grupy krwi. Po wykonaniu zadania będą w sposób naturalny eliminowane z organizmu.

Czytaj więcej:
Medycyna 138

Reportaże

Forum