Continental inwestuje w mniszka lekarskiego

Continental inwestuje w mniszka… Rada miejska niemieckiego miasta Anklam wyraziła zgodę na utworzenie przez Continental laboratorium związanego z projektem opracowania i budowy systemu pozyskiwania kauczuku z mniszka lekarskiego do produkcji opon. Miejscy radni postanowili w tym celu sprzedać firmie Continental działkę o powierzchni 3 hektarów.

W sierpniu ubiegłego roku producent opon ogłosił plan zainwestowania w najbliższych latach, 39 milionów dolarów w opracowanie materiału, nazwanego roboczo Taraxagum. Inwestycja ta obejmie również budowę dedykowanego ośrodka badawczo-rozwojowego w Anklam.

- Bardzo cieszymy się z zatwierdzenia przez Radę Miasta naszego projektu - informuje Burkhardt Koeller, prezes Continental Reifen Deutschland GmbH, niemieckiej filii oponiarskiego potentata. - Naszym następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę i postawienie pierwszego budynku.

Anklam to położone nad Zalewem Szczecińskim miasto liczące ok. 14 000 mieszkańców, w jego pobliżu znajdą się też tereny na których Continental ma zamiar założyć uprawę mniszka.

Wspólny projekt pozyskiwania kauczuku z soku mniszka lekarskiego od kilku lat prowadzony jest przez Dział Opon firmy Continental w Hanowerze, Instytut Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera (IME, oddział w Münster) oraz Instytut Biologii Roślin i Biotechnologii Uniwersytetu w Münster.

Mniszek lekarski zwany popularnie „mleczem” ze względu na jego charakterystyczny sok, czy też po przekwitnięciu „dmuchawcem”, jest znany głównie ze swoich właściwości leczniczych. Aby umożliwić wytwarzanie kauczuku z mniszka lekarskiego, Continental prowadzi badania w celu opracowania procedury umożliwiającej wykorzystywanie mniszka jako surowca do masowej produkcji gumy. Roślina nie jest zbyt wymagająca i może być uprawiana na obszarach nienadających się do produkcji żywności.
- Oznacza to, że mniszek będzie można hodować w bezpośrednim sąsiedztwie fabryk opon, co pozwoli ograniczyć transport do niezbędnego minimum, a w konsekwencji pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla – już kilka lat temu informowała Dr Carla Recker, szefowa zespołu badawczego firmy Continental.

Dla optymalizacji składu surowcowego oraz właściwości kwiatów, badacze wykształcili nowe odmiany mniszka o wyższej proporcji kauczuku oraz biomasy. Uzyskany w ten sposób naturalny kauczuk wykazuje podobne własności oraz jakość porównywalną do tradycyjnego kauczuku pozyskiwanego z drzew kauczukowych takich jak: figowiec sprężysty czy kauczukowiec brazylijski. Wymienione gatunki zostały zaimportowane z krajów strefy podzwrotnikowej, zaadaptowane do nowego środowiska i są z powodzeniem stosowane jako materiał na elastomery do produkcji opon. W przeciwieństwie do tradycyjnego kauczuku, surowiec z mniszka lekarskiego może być zbierany w sposób bardziej efektywny, co więcej na obszarach nienadających się do upraw rolnych. Do produkcji kauczuku nadaję się jedynie rosyjska odmiana mniszka, ze względu na znaczną ilość lateksu w soku mlecznym. W porównaniu do swojego kuzyna – kauczukowca – ma cztery zasadnicze zalety: okres wegetacji mniszka lekarskiego trwa tylko jeden rok, rośliny mogą być zbierane natychmiastowo, są mniej podatne na szkodniki, a także nie wymagają subtropikalnego klimatu.