Covestro zamyka hiszpańską fabrykę MDI

Covestro zamyka hiszpańską fabrykę MDI
Koncern Covestro zamierza zamknąć fabrykę metylodifenylodiizocyjanianu (MDI) w hiszpańskiej Tarragonie. Produkcja w zakładach o mocach 170 tys. ton rocznie zostanie wygaszona do końca 2017 roku, co poskutkuje zwolnieniem 120 osób. Zamykana instalacja będzie czekała na inwestora, podczas gdy pozostałe części fabryki pozostaną zachowane. Hiszpańska lokalizacja w dalszym ciągu jest atrakcyjna dla Covestro, ma się bowiem stać ważnym węzłem logistycznym dla kwasu chlorowodorowego.

Jak podkreślają przedstawiciele Covestro, decyzja o zaprzestaniu produkcji MDI w Tarragonie została podjęta po analizie efektywności produkcji tej substancji w Europie. Szczególnie negatywnie rysuje się w tym kontekście konkurencyjność dostaw chloru, niezbędnego surowca w produkcji MDI.

W celu zapewnienia konkurencyjności produkcji MDI w Europie w dłuższej perspektywie czasowej spółka rozważała różne opcje, decydując się ostatecznie na inwestycję w kluczowe produkty - izocyjaniany, i prawdopodobną rozbudowę produkcji na innej europejskiej instalacji, gdzie zapewnione są pewne dostawy chloru.

MDI jest ważnym surowcem w produkcji sztywne pianki poliuretanowej. Używana jest ona między innymi w izolacjach cieplnych oraz w chłodnictwie, gdzie przyczynia się do ograniczania strat ciepła. Ponadto sztywnej pianki poliuretanowej używa się między innymi w nowoczesnych autach do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Poliuretany (PUR) 89