Czy Zakłady Azotowe Puławy zbudują instalację Poliamidu 6?

Choć minął już ponad rok od czasu podpisania listu intencyjnego w sprawie budowy przez Zakłady Azotowe Puławy we współpracy z włoskim partnerem Aquafil instalacji Poliamidu 6, to jak dotąd niewiele się w tej sprawie dzieje. Co więcej nie wiadomo, kiedy w ogóle inwestycja dojdzie do skutku.

Dokładnie 18 lipca ub. roku Puławy i włoski Aquafil podpisały list Intencyjny odnośnie realizacji wspomnianej inwestycji. Miała zostać powołana spółka specjalnego przeznaczenia SPV (Special Purpose Vehicle) z siedzibą w Puławach. Celem SPV miało być czuwanie nad przedsięwzięciem.

Projekt dotyczy budowy instalacji do produkcji poliamidu 6 i jego dalszego przetwórstwa w kierunku bardziej zaawansowanych technologicznie produktów tj. tworzyw konstrukcyjnych mających zastosowanie w elektronice, elektrotechnice, a przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym. Wartość projektu oceniano na 50 mln euro.

Na razie jednak niewiele w tej sprawie zrobiono i jeszcze mniej wiadomo, kiedy w ogóle plan zacznie być realizowany. - Szczerze mówiąc, to niewiele mogę powiedzieć na ten temat, bo nie dysponujemy żadnymi informacjami. Konkretów odnośnie tej inwestycji nie ma w tej chwili żadnych. Wprawdzie projekt oficjalnie nie upadł, ale tez nic się w związku z nim nie dzieje. Być może w przyszłym roku jakieś prace zostaną podjęte, ale tak naprawdę, to będzie to zależało od nowego prezesa ZAP – tłumaczy w rozmowie z serwisem Plastech.pl Marek Sieprawski z działu komunikacji korporacyjnej w Puławach.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Na pewno jednym z powodów jest zmiana warty na najwyższych stanowiskach spółki.

Do zawarcia umowy z Włochami doprowadziła bowiem była prezes ZAP Małgorzata Iwanejko. Jednak cztery miesiące później musiała pożegnać się ze stanowiskiem. Kilka tygodni temu taki sam los spotkał jej następcę Krzysztofa Lewickiego. Ponieważ jednak dominującym akcjonariuszem ZAP jest skarb państwa, to nowego prezesa Puławy otrzymają najprawdopodobniej po najbliższych, zapowiadanych wyborach parlamentarnych.

Uruchomieniem produkcji poliamidu 6, to nie jedyna inwestycja Puław, które choć zapowiedziane, to nie mogą dojść do skutku. Podobnie jest z powstaniem instalacji do produkcji biopaliw.

Obydwie inwestycje nie zostały ujęte w ubiegłorocznym modelu wyceny, ponieważ spółka podała zbyt skąpe informacje na ich temat.

Poliamidy - to tworzywa polikondensacyjne wykorzystywane najczęściej do produkcji przędzy tekstylnej, przemysłowej i dywanowej (BCF) oraz tworzyw konstrukcyjnych. Najszybciej rozwijają się zastosowania poliamidu 6 jako tworzywa konstrukcyjnego w elektrotechnice, elektronice i przemyśle motoryzacyjnym. Tworzywa te mają bardzo duży potencjał rozwoju, głównie dzięki możliwości wytwarzania różnych typów poliamidów i ogromnym możliwościom ich modyfikacji.

Czytaj więcej: Inwestycje 718