Czy gdy chcesz napić się piwa, to kupujesz browar?

Czy gdy chcesz napić się piwa…

Każdy zakład produkcyjny co jakiś czas staje przed koniecznością zakupów inwestycyjnych. Starzeją się poszczególne urządzenia i całe linie produkcyjne. Niekiedy to wymagania rynku wymuszają zmiany. Czasami motywatorem jest klient oczekujący innego produktu, a czasem są to kwestie związane z ekonomią. Poszukuje się nowych rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów wytwarzania produktu. Przykładem może być, chociażby urządzenie zużywające mniej prądu przy tej samej wydajności.

Modernizacja stacji sprężonego powietrza ma najczęściej dwa cele. Jednym z nich jest wymiana przestarzałych i awaryjnych sprężarek na nowsze. Drugi to zakup urządzeń, które zagwarantują redukcję kosztów wytwarzania sprężonego powietrza. Modernizacja stacji sprężarek wiąże się z dużymi wydatkami. A wiadomo, że szczególnie dzisiaj liczy się każda złotówka. Potrzeb zawsze jest dużo.

zakup-sprezonego-powietrza-jak-pradu-z-gniazdka
Zakup sprężonego powietrza jak prądu z gniazdka


Rozwiązaniem tego dylematu może być zakup sprężonego powietrza, podobnie jak kupujemy wodę, gaz czy prąd. A wszystko zgodnie z indywidualnymi potrzebami zakładu. Innymi słowy, sprężone powietrze w ilości i jakości, jaka jest wymagana przez technologię. Do tego w stałej, ustalonej w kontrakcie cenie za jeden metr sześcienny sprężonego powietrza.

W takim przypadku nie ma wydatków inwestycyjnych na zakup sprężarek. Zakład płaci tylko za faktycznie pobrane ilości sprężonego powietrza. Wszystkie koszty związane ze sprężonym powietrzem są więc kosztami zmiennymi. To kolejna zaleta tego rozwiązania. Na dodatek, sprężone powietrze jest wytwarzane przez nowoczesne, energooszczędne urządzenia. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej w stosunku do starej sprężarkowni znacznie spadnie. A to przecież największy koszt produkcji sprężonego powietrza. Ponadto urządzenia są serwisowane przez autoryzowany serwis. Nie ma więc kosztów związanych z zakupem materiałów eksploatacyjnych czy ich wymianą. Pracowników przeznaczonych do obsługi i napraw starych sprężarek można oddelegować do innych zadań.

Jak kupić sprężone powietrze?

Zanim sprężone powietrze popłynie jak prąd z gniazdka, konieczna jest analiza potrzeb zakładu. Specjaliści z firmy KAESER KOMPRESSOREN muszą pomierzyć zużycie sprężonego powietrza. Taki pomiar robiony jest od kilku do kilkunastu dni. Na jego podstawie powstaje profil zużycia sprężonego powietrza. Wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie, analizowane jest kilka rozwiązań technicznych dla otrzymanego profilu. Wybierane jest to, które zapewni najbardziej energooszczędną produkcję sprężonego powietrza. Nie mniej ważne jest również określenie wymagań co do jakości sprężonego powietrza. To pozwoli dobrać odpowiednie osuszacze i filtry sprężonego powietrza. I wreszcie istotne są kwestie bezpieczeństwa produkcji czy planowanych zmian w zużyciu sprężonego powietrza.

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca na nową sprężarkownię. Kluczowym elementem tego wyboru jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Nie mniej ważna jest optymalna temperatura w pomieszczeniu. W praktyce nad wszystkim czuwa układ automatyki wentylacji KAVS 4.0.

stacja-sprezarek-w-kontenerze
Stacja sprężarek w kontenerze


Może się zdarzyć, że zakład nie ma wystarczającej ilości miejsca na nową stację sprężonego powietrza. Jest na to dobre rozwiązanie. Nowa stacja sprężarek może być zainstalowana w kontenerze, który może być postawiony niemal wszędzie. Nawet na dachu zakładu. Wystarczy go tylko podłączyć do sieci sprężonego powietrza i zasilić prądem. I już płynie do nas oszczędnie wytwarzane sprężone powietrze.

Zakup sprężonego powietrza jest bardzo prosty. Zakład musi wskazać jedynie miejsce dla nowej stacji sprężonego powietrza. Resztą zajmuje się firma KAESER KOMPRESSOREN. Poczynając od projektu, poprzez montaż, instalację i uruchomienie aż po obsługę. Całość prac związana z budową nowej stacji jest pod nadzorem KAESER KOMPRESSOREN. Dzięki temu stacja sprężonego powietrza wykonana jest zgodnie z najnowszą wiedzą techniczną.

Możliwość zakupu sprężonego powietrza przypomniał mi pewien znajomy. Powiedział: "Jak chcę się napić piwa, to nie muszę przecież kupować całego browaru". I coś w tym jest. Dziś chętnie kupujemy na raty czy w formie leasingu. Sprężone powietrze też czeka na zakup!

Reportaże

Forum