Design w nowym świetle

Sukces na rynku oraz przed międzynarodowym jury

Świat design’u dowiedział się o istnieniu projektu Winkel w127 tuż po jego premierze. W 2012 roku Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z Europejskim Centrum Architektury, Sztuki, Designu i Studiów Urbanistycznych za wyjątkową konstrukcję i koncepcję materiałową Dirka Winkel’a przyznały nagrodę "Good Design". Tego samego roku lampa została nominowana do nagrody "Design S", przyznawanej co ??dwa lata przez "Svensk Form" – organizację non-profit, która jest częścią szwedzkiego rządu. Wreszcie, w 2013 roku lampa Winkel w127 została nominowana do nagrody "Design of the Year" przyznawanej przez Muzeum Wzornictwa w Londynie poszukującego najbardziej innowacyjnych i przyszłościowych projektów z całego świata. Sukces rynkowy produktu zaprezentowanego po raz pierwszy na targach ORGATEC w 2012 roku, a następnie wprowadzonego do sprzedaży w Mediolanie w 2013 roku, ma swoje odzwierciedlenie w liczbie sprzedanych egzemplarzy wynoszącej 10000 sztuk.

Z pracowni Designfabrik do Mediolanu przez Londyn: lampa Winkel w127

Na początku 2009 roku pracownia Designfabrik wraz wykładowcami i studentami Royal College of Art w Londynie rozpoczęła projekt „Plastics” w celu zbadania możliwości wykorzystania konstrukcyjnego tworzywa sztucznego Ultradur do produkcji artykułów gospodarstwa domowego. W ramach tego projektu Dirk Winkel opracował pierwszy prototyp modelu, który miał później otrzymać nazwę Winkel w127. To właśnie w tym momencie projektant wybrał tworzywo Ultradur, które oferuje wysoką stabilność kształtu, a ponadto jest wyjątkowo wytrzymałe. W 2010 roku Dirk Winkel wraz z firmą BASF zadebiutował ze swoją lampą na targach meblowych w Mediolanie. To tutaj nowatorski projekt przykuł uwagę Wästberga. Była to „Miłość od pierwszego wejrzenia”, ponieważ Magnus Wästberg od dłuższego czasu poszukiwał sposobu na produkcję lampy dającej klientom wysoką jakość przy użyciu technologii formowania wtryskowego. Dzisiaj jest pewien, że model Winkel w127 idealnie pasuje do jego linii produktów.

Fotel samochodowy - krzesło biurowe - kolektor słoneczny

Od 2006 roku zespół Designfabrik® wspiera projektantów produktowych i przemysłowych w kwestii doboru odpowiedniego materiału i metody produkcji nowych produktów. Większa część bazy wiedzy Designfabrik z zakresu materiałów dotyczy tworzyw konstrukcyjnych, takich jak Ultramid ® lub Ultradur ®, poliuretanów: Elastoskin® lub Elastollan®, styrenowych materiałów piankowych, związków do formowania wtryskowego w proszku, farb, pigmentów i innych materiałów wykończeniowych, które obejmują szerokie spektrum w zakresie doznań, wyglądu i funkcjonalności.
Ostatnim wyzwaniem pracowni Designfabrik oraz międzynarodowego zespołu ds. foteli samochodowych firmy BASF jest konkurs na projekt siedzeń samochodowych „sit down. move.” (z ang. „usiądź. przemieszczaj się.”). W marcu 2013 roku firma BASF wybrała sześć z ponad 170 międzynarodowych opracowań dla swoich oryginalnych i dobrze przemyślanych pomysłów. Prototypy oparte na zwycięskich koncepcjach wystawione zostaną na targach tworzyw sztucznych K 2013.

Dzięki współpracy z renomowanymi producentami mebli Interstuhl i Brunner, możliwe było opracowanie nowych foteli obrotowych i krzeseł produkowanych z nowatorskich polimerów specjalistycznych zoptymalizowanych do tych zastosowań. Wyniki zadania projektanckiego przedstawionego studentom Uniwersytetu Karlsruhe (Niemcy) przez firmę chemiczną były niezwykłe i sięgały daleko w przyszłość. Opracowano nowe koncepcje gromadzenia energii słonecznej w miastach (przy pomocy kolektorów słonecznych). Przykład lampy Winkel w127 pokazuje, że potencjał młodych projektantów zawsze ma pozytywny wpływ na nowatorskie pomysły w branży tworzyw sztucznych. Dzięki współpracy z Designfabrik, tego typu pomysły szybko mogą zostać zamienione na produkty komercyjne.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska