Do 2040 roku Lanxess osiągnie neutralność klimatyczną

Do 2040 roku Lanxess osiągnie…

Koncern Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, postawił przed sobą ambitny cel ochrony klimatu. Do 2040 r. Grupa zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną i wyeliminować emisje gazów cieplarnianych, sięgające obecnie 3,2 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e).

Do 2030 r. Lanxess zamierza zmniejszyć emisje o 50 proc. w porównaniu z obecnym poziomem, do około 1,6 mln ton CO2e. CO2e to uniwersalna jednostka służąca do pomiaru emisji gazów cieplarnianych, która odzwierciedla ich różny współczynnik ocieplenia globalnego. Określa stężenie dwutlenku węgla, którego emisja do atmosfery miałaby identyczny skutek jak dane stężenie porównywalnego gazu cieplarnianego. CO2e jest wyrażane w ppmv.

- Zgodnie z porozumieniem paryskim społeczność międzynarodowa postanowiła ograniczyć globalne ocieplenie do mniej niż dwóch stopni Celsjusza. Wymaga to ogromnego wysiłku wszystkich zainteresowanych stron. Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku, dzięki czemu wypełnimy nasz obowiązek jako globalnego producenta specjalistycznych środków chemicznych. Jednocześnie będziemy jeszcze bardziej zrównoważonym partnerem dla naszych klientów w przyszłości - powiedział Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxess AG. Zachert podkreślił również długoterminowe oszczędności związane z bardziej efektywnym wykorzystaniem zasobów, mówiąc, że „ochrona klimatu jest uzasadniona z biznesowego punktu widzenia”.

Aby do 2040 r. osiągnąć neutralność klimatyczną, Lanxess przyjmuje trojakie podejście.

Rozpoczęcie realizacji dużych projektów w celu ochrony klimatu

W ciągu najbliższych kilku lat Lanxess wdroży specjalne projekty mające na celu znaczne obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Na przykład w Antwerpii (Belgia) Grupa buduje obecnie instalację do rozkładu podtlenku azotu. Nowy zakład rozpocznie działalność w 2020 roku i zmniejszy roczną emisję gazów cieplarnianych o blisko 150 tys. ton CO2e. Po drugiej rozbudowie w 2023 roku emisje CO2e spadną o kolejne 300 tys. ton.

Lanxess będzie ponadto zaopatrywał swoje zakłady w Indiach w całości w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Grupa znacznie zwiększa dostawy biomasy i energii słonecznej w tym kraju, a w przyszłości nie będzie już wykorzystywać węgla i gazu. Pozwoli to na zmniejszenie emisji CO2e o kolejne 150 tys. ton, począwszy od 2024 roku. Dzięki tym i innym projektom Lanxess zmniejszy do 2025 roku emisję CO2e ogółem o 800 tys. ton, inwestując w ten proces do 100 mln euro.

Oddzielenie emisji od wzrostu

Lanxess jest na kursie wzrostowym. Jednak pomimo rosnącej produkcji emisja gazów cieplarnianych w poszczególnych jednostkach biznesowych będzie się zmniejszać. Oprócz efektywności technologicznej pewną rolę odgrywają zmiany w instrumentarium zarządzania, a wpływ koncernu na ślad węglowy staje się kryterium inwestycyjnym dla rozwoju organicznego i przejęć. Zapewnia to jednostkom biznesowym, które uzyskują ponadprzeciętną redukcję emisji gazów cieplarnianych, bezpośrednią korzyść finansową. Obniżenie emisji CO2e zostanie ponadto wprowadzone jako kryterium oceny w systemie premiowym dla kadry kierowniczej.

Wzmocnienie innowacji procesowych i technologicznych

W celu uzyskania neutralności klimatycznej do 2040 r. Lanxess dokonuje przeglądu wielu istniejących procesów produkcyjnych. Grupa będzie m.in. nadal ulepszać swoje zintegrowane struktury („Verbund ”), np. w zakresie wymiany ciepła między zakładami i oczyszczania powietrza. Pozostałe procedury muszą najpierw zostać opracowane na skalę przemysłową. W związku z tym Grupa koncentruje swoje badania w większym stopniu na procesach neutralnych dla klimatu i innowacjach technologicznych.

Neutralność klimatyczna wymaga wsparcia politycznego

Koncern Lanxess jest zaangażowany w realizację porozumienia paryskiego, w szczególności jego wymogu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Matthias Zachert uważa, że przemysł i rząd wspólnie ponoszą za to zbiorową odpowiedzialność. – Za pomocą naszej inicjatywy klimatycznej składamy ofertę decydentom politycznym. Niemniej możemy osiągnąć nasz cel tylko wtedy, gdy wprowadzona zostanie polityka, która stworzy odpowiednie warunki – powiedział. Odnosząc się do obecnego procesu legislacyjnego dotyczącego uchwalenia pakietu klimatycznego przez władze Niemiec, Matthias Zachert dodał: 

- Zobowiązanie do ochrony klimatu nie może zagrażać naszej konkurencyjności. Rząd musi o tym pamiętać, opracowując szczegóły swojego pakietu klimatycznego.

Matthias Zachert mocno podkreślił znaczenie unikania podwójnego obciążenia przemysłu w ramach funkcjonującego europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji wynikającego z systemów krajowych. Odnosi się to do obecnego projektu ustawy o krajowym systemie handlu uprawnieniami do emisji w Niemczech. - W krótkim okresie musimy powrócić do konkurencyjnych cen energii. W dłuższej perspektywie czasowej będziemy w stanie zapewnić istotne rozwiązania neutralne dla klimatu tylko wtedy, gdy przemysł uzyska dostęp do wystarczającej ilości energii odnawialnej po konkurencyjnej cenie - tłumaczył.

Należy również uprościć i przyspieszyć procedury zatwierdzania oraz usprawnić struktury finansowe i podatkowe dla przyszłych inwestycji. – Uczestniczymy w dialogu z decydentami politycznymi w tej sprawie i chętnie służymy naszą wiedzą fachową w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji politycznych - powiedział Matthias Zachert.

Spadek emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. od czasu powstania koncernu Lanxess

Od momentu powstania, koncern Lanxess poczynił znaczne postępy na drodze do tego, aby stać się bardziej przyjaznym dla środowiska. W latach 2004-2018 Grupa zmniejszyła o połowę emisję gazów cieplarnianych, z około 6,5 mln ton CO2e do około 3,2 mln ton. Walnie przyczynił się do tego zakład redukcji podtlenku azotu w Krefeld-Uerdingen w Niemczech, oddany do użytku w 2009 r. Projekt otrzymał wiele nagród, m.in. w konkursie "365 Landmarks in the Land of Ideas” oraz nagrodę "VCI Responsible Care Award North Rhine-Westphalia”. Producent specjalistycznych środków chemicznych zrealizował również wiele innych projektów służących obniżeniu emisji w zakładach na całym świecie i wspiera lokalne inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Lanxess osiągnął już swoje wcześniejsze cele w zakresie poprawy efektywności energetycznej w połączeniu z redukcją emisji CO2 i emisji lotnych związków organicznych o 25 proc. w stosunku do 2015 r.

Aby dokonać pomiaru swoich emisji, Lanxess analizuje emisje gazów cieplarnianych zdefiniowanych w protokole z Kioto i oblicza ich efekt cieplarniany w porównaniu z dwutlenkiem węgla (CO2e). Koncern uwzględnia w obliczeniach emisje z własnej produkcji (zakres 1) oraz z zewnętrznych źródeł energii (zakres 2).

lanxess-become-climate-neutral
brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska