DuPont wchodzi w branżę etanolu celulozowego


Joint venture będzie udzielać licencji na pakiet technologii bezpośrednio producentom etanolu do wykorzystania w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, jak również poprzez tworzenie własnych regionalnych spółek w branży etanolu celulozowego. Regionalne spółki branżowe będą angażowały kapitał w udziały strategicznych partnerów, w tym producentów etanolu i spółki energetyczne, aby umożliwić szybkie rozpowszechnienie oferowanej przez joint venture technologii wytwarzania etanolu celulozowego na komercyjną skalę.

Pakiet technologiczny może być wykorzystywany jako nakładka na istniejący zakład etanolu. Poszerzy jego zdolności do przyjmowania surowców celulozowych lub stanie się podstawą do projektowania samodzielnej instalacji do wytwarzania etanolu celulozowego. Spółka przewiduje, że doprowadzenie do produkcji komercyjnych ilości etanolu celulozowego będzie możliwe do 2012 r.

Integracja indywidualnych platform technologicznych obu partnerów pozwoli połączyć:

- zróżnicowany proces obróbki wstępnej opracowany przez DuPont w ramach współpracy z Krajowym Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) Departamentu Energii USA, który umożliwia obniżenie nakładów kapitałowych;

- technologie zastosowania enzymów i platformy produkcji, umożliwiające wysoki stopień konwersji biomasy na cukry, opracowane przez Genencor - lidera posiadającego światowej klasy zdolności w odkrywaniu, optymalizacji i produkcji enzymów do konwersji celulozy;

- własny etanologen (rodzaj mikroorganizmów wykorzystywanych do produkcji etanolu), również opracowany w ramach współpracy DuPont-NREL, w oparciu o bakterię Zymomonas mobilis. Etanologen ma zdolność przetwarzania cukrów zawartych w surowcu na duże ilości etanolu przy mniejszej ilości produktów ubocznych oraz wspólne zdolności inżynieryjne obu firm w zakresie integracji procesów i projektowania instalacji.

Od 2000 r. amerykański Departament Energii wspiera prace DuPont i Genencor poprzez liczne granty na łączną kwotę przekraczającą 60 milionów dolarów. Są one przeznaczone na rozwój procesów obróbki wstępnej, zaawansowanych organizmów do konwersji etanolu i udoskonalonych enzymów.

DuPont i Genencor współpracują z powodzeniem od wielu lat. W 1995 r. nawiązały partnerstwo w celu stworzenia biokatalizatora fermentacji wytwarzającego glikol trimetylenowy Bio-PDO. Było to jedno z pierwszych zastosowań przemysłowych na komercyjną skalę inżynierii metabolicznej, pozwalające na uzyskiwanie materiału pochodzącego w 100 procentach ze źródeł odnawialnych z mąki kukurydzianej.

Obecnie produkt jest wytwarzany przez spółkę DuPont Tate & Lyle Bio Products, LLC w Loudon, w amerykańskim stanie Tennessee. Pięc lat temu firmy DuPont i Genencor zostały wyróżnione przez amerykańską Agencję ds. Ochrony Środowiska nagrodą Presidential Green Chemistry Challenge Award. W ubiegłym roku czołowi naukowcy i inżynierowie z DuPont, Genencor and Tate & Lyle zostali docenieni przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne, które przyznało im nagrodę 2007 Heroes of Chemistry.

Genencor, oddział Danisco A/S jest liderem w sektorze biotechnologii przemysłowych. W ponad 40 krajach 1,4 tys. pracowników Genencor zajmuje się opracowaniem i sprzedażą innowacyjnych enzymów i rozwiązań opartych na biotechnologii. Pozwalają one zwiększać wydajność i ograniczyć oddziaływanie na środowisko wielu gałęzi przemysłu, od środków piorących po paliwa dla transportu.

Danisco jest firmą duńską, która zatrudnia 9,7 tys. pracowników w ponad 40 krajach. Jest jednym z czołowych światowych dostawców składników spożywczych, cukru i bioproduktów przemysłowych. W oparciu o posiadaną platformę technologiczną wykorzystuje naturalne surowce i zasoby do tworzenia i produkcji składników stosowanych w żywności i innych produktach codziennego użytku.

DuPont jest firmą oferującą produkty i usługi oparte na badaniach naukowych. Istnieje od 1802 r. W praktyczny sposób wykorzystuje zdobycze naukowe. Działa w ponad 70 krajach, w tym w Polsce.

Czytaj więcej: Inwestycje 714 Innowacje 301