Duże sonotrody i ich wykonalność

Mankiet na nadgarstek: szczelne wykończenie

W ten sposób zastąpione zostają dwa etapy procesu: zgrzewanie i cięcie. Dwie włókniny welurowe z wkładką żelową są zgrzewane ze sobą ultradźwiękami i równocześnie przycinane z pominięciem krawędzi skrawającej. Narzędzie zgrzewające opracowano i wykonano przy dużym nakładzie pracy projektowej jako kwadratową sonotrodę blokową o długości krawędzi wynoszącej 220 mm. Z powodu kwestii związanych ze zużyciem sonotroda nie jest wykonana z tytanu, lecz ze stali hartowanej. Wykonanie jest złożone: z obu stron posiada ona kilka szczelin i waży 45 kg. Podczas procesu utwardzania należy zachować precyzyjny profil temperaturowy, aby zmiany strukturalne nie wpłynęły negatywnie na parametry drgań.

Sonotroda do mankietu na nadgarstek, grafika FEM równomiernie formowana w obu kierunkach

Rys.3. Sonotroda do mankietu na nadgarstek, grafika FEM równomiernie formowana w obu kierunkach.

Zbiornik przelewowy: szczelność to podstawa

Podczas zgrzewania zbiornika przelewowego do wyciągu kuchenki klient dokładnie zastanawiał się nad możliwościami łączenia: klej jest zbyt drogi jako materiał eksploatacyjny, a czas twardnienia zbyt długi. Zgrzewanie wibracyjne nasuwa obawy o wysokie koszty zakupu i możliwość gromadzenia się pyłu. Zgrzewanie gorącym lustrem jest nieopłacalne ze względu na długi czas taktowania. W przypadku zgrzewania ultradźwiękowego wyzwanie stanowi wielkość dwóch połówek zbiornika oraz grubość ścianek. Klient zdecydował się na proces zgrzewania ultradźwiękami i zastosował zalecenia Herrmann Ultraschall podczas wykonywania geometrii połączenia: zoptymalizowany projekt typu pióro i wpust. Podzielone na pół gniazdo umożliwia pozycjonowanie i centrowanie części względem siebie. Optymalną geometrią narzędzia okazała się sonotroda okrągła, która została wykonana z okrągłej bryły aluminium o średnicy 260 mm.

Sonotroda, zbiornik przelewowy

Rys.4. Sonotroda, zbiornik przelewowy.

Podsumowanie

Wieloletnie doświadczenie oraz wykorzystywanie najnowszych urządzeń obliczeniowych i kontrolnych umożliwiają obliczanie i wykonywanie narzędzi do zgrzewania ultradźwiękowego o dużych wymiarach, spełniających wszystkie wymagania procesowe.